فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • انتقاد شدید اللحن سپاه پاسداران ایران از توافق هسته‌ای

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  سپاه پاسداران جمهوری اسلامی، به شدت از قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد که برپایه آن توافق هسته‌ای هفته گذشته میان ایران و گروه 1+5 تصویب شد، انتقاد کرد و آن را ناقض «خطوط قرمز» ترسیم شده از سوی آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی توصیف کرد.

  شورای امنیت سازمان ملل متحد دوشنبه 20 ژوئیه، در قطنامه ای، توافقنامه هسته ای که تحریم های ایران را کاهش می دهد اما در عین حال، تحریم های مرتبط با فروش اسلحه و تکنولوژی موشک های بالستیک به این کشور را ابقا می کند، تصویب کرد.

  در آمریکا، باراک اوباما رئیس جمهوری این کشور گفت هرگونه تلاش برای مانع تراشی در برابر اجرای توافقنامه هسته ای را وتو خواهد کرد. قرار است توافقنامه در کنگره آمریکا بررسی شود.

  در ایران هنوز آیت الله خامنه ای اظهار نظر واضحی درباره توافقنامه ابراز نکرده است.

  اما دقایقی پیش از تصویب قطعنامه شورای امنیت، خبرگزاری تسنیم نزدیک به نهادهای امنیتی ایران به نقل از محمد علی جعفری فرمانده سپاه پاسداران این کشور گزارش داد که گفته است: «برخی از مواردی که در این پیش‌نویس مندرج شده، مشخصاً مغایر و در تناقض با خطوط قرمز مهم جمهوری اسلامی ایران، به‌ویژه درمورد توانمندی‌های تسلیحاتی بوده و هیچ‌گاه مورد پذیرش ما نخواهد بود.»

  جعفری افزود: «هر قطعنامه‌ای که در تضاد با خطوط قرمز کشورمان باشند، هیچ اعتباری ندارد و امیدواریم شورای امنیت سازمان ملل وقت خود را برای تصویب چنین پیش‌نویسی به بطالت نگذراند.»

  حسین شریعتمداری نماینده آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در روزنامه کیهان نیز نوشت: «هر چند گذرا بر متن توافق وین، به وضوح نشان می‌دهد برخی از خطوط قرمز حیاتی نظام در توافق مورد اشاره، نادیده گرفته شده است که به آن خواهیم پرداخت، اما آنچه امروزه و در این میان، خطرناک‌تر به نظر می‌رسد و اشاره به آن ضرورت فوری دارد، قطعنامه‌ای است که قرار است امروز -دوشنبه- در شورای امنیت سازمان ملل به تصویب برسد. چرا که تصویب این قطعنامه، توافق وین را به یک سند بین‌المللی و لازم‌الاجرا تبدیل می‌کند.»

  احمد بخشایش عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی هم در گفت‌ و گو با تسنیم، با اشاره به پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل مبنی بر محدودسازی توان نظامی ایران، اظهار داشت: «غربی‌ها با صدور قطعنامه‌ هایی سعی در محدود سازی توان نظامی جمهوری اسلامی دارند و هدفشان نیز عدم دسترسی به موشک‌های بالستیک است.»

  وی ادامه داد: «در 6 قطعنامه قبلی شورای امنیت که علیه ما بود، آنها سعی در محدودسازی ما داشتند که ما نیز مقید به اجرای آن نبودیم، در حال حاضر نیز دولت می‌تواند به اجرای این قطعنامه‌ها مقید نباشد.»

  عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: «انتظار می‌رفت که در مذاکرات خطوط قرمز نظام حفظ شود، اما متاسفانه در برخی موضوعات مثل توان نظامی ایران شاهد هستیم که این موضوع رعایت نشد.»

  بخشایش تصریح کرد: «تصویب بخشی از قطعنامه که موضوع محدودیت سازی توان نظامی نیز جزئی از آن است، ظلم به جمهوری اسلامی محسوب می‌شود و ما نیز مقید به اجرای این قطعنامه نیستیم، ولی در مباحث دفاعی و نظامی بهتر است که با ما کاری نداشته باشند.»

  وی تاکید کرد: «محدودسازی جمهوری اسلامی در خصوص ساخت موشک های بالستیک باعث کاهش توان بازدارندگی در مقابله با تهدیدات خواهد شد.»

  پس از آغاز اجرای کاهش تحریم ها، هفت قطعنامه پیشین سازمان ملل متحد لغو خواهد شد و به جای آن قطعنامه تصویب شده در روز دوشنبه اجرا خواهد شد.

  قطعنامه اخیر اجازه فروش تکنولوژی موشک های بالستیک و اسلحه سنگین همچنین تانک و هلیکوپترهای جنگی را به ایران در صورت موافقت شورای امنیت می دهد. اما ایالات متحده امریکا متعهد شده که جلوی چنین موافقتی را بگیرد.

  تحریم فروش تکنولوژی موشک های بالستیکی به ایران از هشت سال پیش در حال اجرا شدن است. همچنین از پنج سال پیش موانعی در مسیر فروش اسلحه سنگین به ایران وضع شده است. قرار است ممنوعیت فروش اسلحه به ایران تا پنج سال دیگر پابرجا بماند.

  برپایه قطعنامه، قرار دادن تکنولوژی هسته ای برای کاربردهای مسالمت آمیز به ایران نیز تا 10 سال دیگر پابرجا خواهد بود.

  تبلیغات