.
.
.

خامنه ای: سیاست هایمان را در منطقه تغییر نمی دهیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی روز شنبه 17 ژوئیه در سخنرانی خود که به مناسبت عید فطر ایراد شد، بار دیگر بر ادامه سیاست های ایران در منطقه خاورمیانه تأکید کرد.

رهبر ایران در این سخنرانی گفت:«چه متن تهیه شده پس از طی روند قانونی داخل کشور، تصویب شود چه نشود، ملت ایران از حمایت ملت مظلوم فلسطین، یمن، بحرین و ملت و دولت های سوریه و عراق و مجاهدان صادق لبنان و فلسطین دست بر نمی دارد».

کشورهای عربی همواره با دخالت ایران در امور داخلی این کشورها به شدت مخالفت کردند.

خامنه ای در سخنان خود ضمن تشکر و قدر دانی از تیم مذاکره‌کننده ایران به‌ خاطر توافق اتمی، اظهار داشت:« ما درباره مسائل دو جانبه، منطقه‌ای و جهانی هیچ مذاکره‌ای با امریکا نخواهیم داشت مگر در موارد استثنا همچون هسته ای که قبل از این هم سابقه داشته است».

ولی فقیه ایران افزود:«چه متن تهیه شده تصویب شود چه نشود، به هیچ‌کس اجازه خدشه بر اصول اساسی نظام اسلامی را نمی‌دهیم».

خامنه‌ای در ادامه سخنانش گفت:«نکته اول تشکر از دست‌اندرکاران این مذاکرات طولانی و نفس‌گیر است. رئیس‌جمهور محترم، هیأت مذاکره‌کننده بالخصوص که حقیقتاً زحمت کشیدند و تلاش کردند. چه این متنی که تهیه شده است، در مجاری قانونی پیش‌بینی شده خود تصویب بشود و چه نشود، اجر آنها محفوظ است، این را به خود آن برادران هم از نزدیک عرض کردیم. البته برای تصویب این متن یک مسیر قانونی پیش‌بینی شده‌ای وجود دارد که باید این مسیر را طی کند و خواهد کرد انشاء الله».

وی همچنین اظهار داشت :« چه این متن تصویب بشود و چه نشود، به حول قوه الهی اجازه هیچ‌گونه سوء‌استفاده از آن داده نخواهد . چه این متن (توافق اتمی) تصویب بشود، چه نشود، ما از حمایت دوستانمان در منطقه دست نخواهیم کشید، از ملت مظلوم فلسطین، از ملت مظلوم یمن، از ملت و دولت سوریه، از ملت و دولت عراق، از مردم مظلوم بحرین، از مجاهدان صادق مقاومت در لبنان و فلسطین، همواره مورد حمایت ما خواهند بود».

نکته بعدی این است که با این مذاکرات و با متنی که تهیه شده است، در هر صورت سیاست ما در مقابل دولت مستکبر آمریکا هیچ تغییری نخواهد کرد».

رهبر ایران در بخش دیگری از سخنانش گفت:«ما سالها قبل براساس مبانی اسلام، فتوای حرمت تولید سلاح هسته ای داده ایم و برای تولید این سلاح، مانع شرعی داریم اما امریکاییها با وجود اینکه گاهی به اهمیت این فتوا اذعان می کنند، در تبلیغات و رجز خوانیها دروغ می گویند و ادعا می کنند تهدید آنها جلوی ساخت سلاح هسته ای ایران را گرفته است».