.
.
.

ویدیو..تبدیل شدن جشن هسته‌ای به درخواست رفع حصر رهبران معترضان ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از توافق اتمی میان ایران و گروه 1+5، هزاران شهروند ایرانی در تهران، به جشن و پایکوبی پرداختند؛ اما مساله برجسته در این جشن ها، زنده شدن نام رهبران معترضان ایران در این جشن ها است که از بیش از چهار سال پیش، در حبس خانگی به سر می برند.

پس از افطار روز سه شنبه 14 ژوئیه، هزاران نفر در تهران به خیابان ولیعصر، بلندترین خیابان در تهران سرازیر شدند. آن هایی که سوار خودروها بودند، صدای بوق را به صدا در آوردند.

پر واضح است که ایرانی ها امید دارند پس از این توافق، اوضاع معیشتی شان بهبود یابد چرا که تحریم ها، اقتصاد ایران را بحرانی کرده بود.

اما برپایه تصاویر رسیده به العربیه.نت، بسیاری از حاضران در مراسم جشن، شعارهایی را باز تکرار کردند که متعلق به طیف معترض ایران است.

از جمله این شعارها «یا حسین، میرحسین» است که در روزهای انتخابات ریاست جمهوری سال 2009 و همچنین در اعتراض های پس از آن تکرار می شد. این شعار اشاره به میرحسین موسوی نامزد معترض به نتایج انتخابات دارد که در حبس خانگی به سر می برد.

«پیام ما روشنه، حصر باید بشکنه» از دیگر شعارهای مطرح شده در جشن های پس از توافق بود. «رفع حصر» از یکی از وعده های حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری بود. همانگونه که حل و فصل پرونده اتمی نیز یکی از وعده ها بود.

میرحسین موسوی و همسرش زهرا رهنورد به علاوه مهدی کروبی دیگر نامزد معترض به نتایج انتخابات سال 2009 از بیش از 4 سال پیش در حبس خانگی به سر می برند.

«روحانی زنده باد، خاتمی پاینده باد» از دیگر شعارها در جشن های هسته ای بود. خاتمی رئیس جمهوری اصلاح طلب ایران است که از سوی حاکمیت بسیار محدود شده است. او حتی ممنوع التصویر و ممنوع الخبر شده است.