.
.
.

نیویورک تایمز: رضایت کنگره آمریکا به همان سختی رضایت ایران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز، روز چهارشنبه 15 ژوئیه از دشواری کار باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در راضی کردن کنگره این کشور برای تصویب توافق اتمی ایران خبر داد.

رهبران جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا روز سه شنبه، و حتی پیش از بازبینی رسمی توافق اتمی، وعده دادند با تمام توان با آن مخالفت خواهند کرد.

گنگره آمریکا از روز سه شنبه، به مدت 60 روز فرصت دارد تا نظر موافق یا مخالف خود را اعلام کند و یا هیچ نظری ندهد. اوباما گفته است که در صورت صدور قطعنامه عدم تایید مجلس، آنرا "وتو" خواهد کرد. در صورت وتوی ریاست جمهوری، مجلس فقط با رای دوسوم نمایندگان می تواند این توافق را باطل کند.

باب کورکر، سناتور جمهوریخواه از ایالت تنسی و رئیس کمیسیون روابط خارجی، به نیویورک تایمز گفت: "من باید کاملا توافق را بخوانم تا متوجه شوم که به چه چیز رای می دهیم. در پایان آنهایی که باور دارند این توافق راه ایران را برای رسیدن به بمب اتمی می بندد، به آن رای می دهند، و آنهایی که فکر کنند که این توافق جهان را امن تر نمی کند به آن رای نخواهند داد."

برای کاخ سفید، راضی کردن کنگره آمریکا و از جمله نمایندگان مردد حزب دموکرات، به همان اندازه توافق با ایران کار دشواری است.

کورکر گفت: "در چند ماه آینده چشم جهانیان به کنگره آمریکا دوخته می شود، و من کاملا متوجه این موضوع هستم."

هنوز معلوم نیست، بعد از سالها جنگ در خاورمیانه، آیا مخالفتها با توافق اتمی ایران ریشه در افکار عمومی آمریکا دارد و یا فقط مربوط به عده ای محافظه کار تندرو و دموکراتهای طرفدار اسراییل می شود.

مقامات وزارت امور خارجه آمریکا، در گفتگو با تحلیلگران سیاست خارجی، گروههای یهودی، و دیگر دست اندرکاران ذینفع استدلال می کنند که توافق اتمی ایران، برنامه هسته ای این کشور را به شیوه ای قابل سنجش محدود می کند و راه رسیدن به بمب اتمی را می بندد.

ماه آینده، نمایندگان کنگره آمریکا برای مرخصی به حوزه های انتخابیه خود می روند، و در آنجا مخالفان و طرفداران توافق اتمی بسیج شده اند تا آراء عمومی مردم آمریکا را به سوی خود بکشانند.

از یک سو جمهوریخواهان کمر به نابودی توافق اتمی بسته اند، و جب بوش، کاندید ریاست جمهوری آینده، آنرا مشابه "ارفاق کردن" به آلمان هیتلری می داند، و سناتور مارکو روبیو، دیگر کاندید ریاست جمهوری از حزب جمهوریخواه هم گفته است در صورت برگزیده شدن به ریاست جمهوری این توافق را لغو خواهد کرد.

اما نمایندگان حزب دموکرات، حزب باراک اوباما، هم از این توافق چندان راضی نیستند. براد شرمن، نماینده دموکرات ایالت کالیفرنیا و یکی از مخالفان توافق به نیویورک تایمز گفت: "مجلس به این توافق رای منفی می دهد. اوباما آنرا وتو می کند، و دست آخر ما یک توافق ضعیف و اسفبار خواهیم داشت."

حتی حامیان توافق اتمی هم معتقدند که مخالفت اکثریت نمایندگان مجلس با آن می تواند اثری منفی داشته باشد.

کریس کونز، سناتور دموکرات از ایالت دلائور گفت: "چه کسی حاضر است میراث دار یک توافق ضعیف باشد. این تمام جریان را زیر سوال می برد."

اکنون مقامات کاخ سفید باید تصمیم بگیرند آیا می خواهند اکثریت نمایندگان مجلس را راضی کنند و یا فقط اقلیتی از نمایندگان برای تثبیت "وتو" ریاست جمهوری برایشان کافی است. اد رویس، نماینده جمهوریخواه از ایالت کالیفرنیا به نیویورک تایمز گفت: "بنظرم آنها مشغول راضی کردن دموکراتهای مردد نیستند. آنها می خواهند با زور دموکراتها را به دنبال خود بکشند."