.
.
.

صالحی: بازدید از پارچین با رعایت خطوط قرمز انجام می‌گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران می گوید که برای حل تمام مسائل گذشته با رعایت کامل خطوط قرمز توافق شده است. او همچنین تاکید کرده که بازدید بازرسان از پایگاه نظامی پارچین، با رعایت همین خطوط قرمز انجام می گیرد.

فعالیت های هسته ای گذشته ایران و اطمینان از صلح آمیز بودن آن ها، از محورهای اختلاف برای دست یابی به توافق جامع هسته ای بود. غرب خواهان بازرسی از برخی از تاسیسات در ایران از جمله پایگاه های نظامی مشکوک به منظور اطمینان از صلح آمیز بودن این برنامه است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) صالحی روز سه شنبه 14 ژوئیه پس از امضای توافقی با آژانس بین المللی انرژی اتمی که «نقشه راه» نامگذاری شده در مصاحبه با خبرنگاران اعلام کرد که در این توافق با انجام اقداماتی توسط ایران و آژانس تمام مسائل گذشته به طور کامل حل و فصل خواهد شد.

پیشتر خبرگزاری رویترز گزارش داده بود که ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی بر سر نقشه راهی به توافق رسیده اند تا از طریق آن، اختلاف های موجود بر سر ابعاد نظامی احتمالی فعالیت های هسته ای پیشین ایران را حل و فصل کند.

این گزارش افزوده بود که یک بار بازرسی از پایگاه نظامی پارچین، بخشی از این نقش راه توافقی میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

این در حالی است که پیشتر مقام های ایرانی از جمله آیت الله علی خامنه ای رهبر این کشور، به طور قاطع با بازرسی ها از پایگاه های نظامی، اعلام مخالفت کرده بودند.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: «انجام تمام توافقات از جمله ترتیبات مقرر برای موضوع پارچین با رعایت کامل خطوط قرمز کشور خواهد بود.»

صالحی افزود: «امیدوارم که با حل و فصل مسائل گذشته فصل جدیدی از روابط و همکاری بین ایران و آژانس گشوده شود.»