.
.
.

ظریف: نتیجه مذاکرات هسته‌ای به احتمال زیاد دوشنبه اعلام می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزیر امورخارجه ایران شامگاه یکشنبه 12-7-2015 در مورد رسیدن به توافق نهایی در روز دوشنبه ابراز امیدواری کرد.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران پس از دیدار با همتای آمریکایی خود اعلام کرد، هیئت‌های مذاکره‌کننده "روز دوشنبه هم کار دارند".

وی تاکید کرد که مهلت مذاکرات پس از دوشنبه تمدید نخواهد شد.

به گزارش آسوشیتد‌پرس به نقل از دو دیپلمات که نخواستند نامشان فاش شود، جزئیات توافق همچنان درحال بررسی است و نتیجه نهایی امروز دوشنبه 13 ژوئیه اعلام می‌شود.

این در حالی است که دیپلمات‌های ایرانی حاضر در مذاکرات هسته‌ ای در مصاحبه با آسوشیتد‌پرس اعلام کردند که احتمال نهایی شدن توافق تاریخی میان غرب و ایران تا پایان روز دوشنبه وجود دارد.

تلویزیون العربیه به نقل از یکی از مقامات ایرانی شرکت کننده در مذاکرات گزارش داد که رسیدن به توافق نهایی در روز دوشنبه بعید به نظر می رسد.

این مقام ایرانی افزود:« به دلیل بررسی مجدد مفاد توافقنامه که متن آن بالغ بر 100 صفحه است، از نظر عملی و لجستیکی امضای آن روز دوشنبه بسیار بعید به نظر می رسد».

در همین حال جان کری وزیر امور خارجه آمریکا، در مصاحبه ای دیدار روز شنبه با ظریف را "بسیار خوب" ارزیابی کرد.

وی گفت:«با وجود چند مسئله دشوار، همچنان به حصول توافق "امیدوار" هستیم».

طی هفته های گذشته کشورهای گروه 5+1 برای رسیدن به توافق با ایران بر تلاش های خود افزودند. در این راستا وزرای خارجه این کشورها پس از مشاوره با مقامات کشورهای خود به وین بازگشتند.

سرگئی لاوروف وزیر امورخارجه روسیه روز یکشنبه 12 ژوئیه برای پیوستن به دور نهایی مذاکرات هسته ای ایران با قدرت های بزرگ از مسکو به وین بازگشت.

لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه نیز گفته که مذاکرات به آخرین مراحل خود رسیده است.

از سوی دیگر علی رضا یوسفی یکی از اعضای هیئت ایرانی گفته که موافقتنامه حاصل شده است تنها به یک «اراده سیاسی» نیاز دارد.