.
.
.

حذف و سپس اصلاح پیام روحانی درباره توافق اتمی در توییتر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پیامی که شامگاه دوشنبه 13 ژوئیه در حساب کاربری توییتر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران درباره مذاکرات هسته ای منتشر شده بود، حذف و سپس اصلاح شد.

ابتدا پیامی با عکس حسن روحانی در توییتر او منتشر شد که در آن گفته بود: «توافق هسته ای پیروزی دیپلماسی و احترام متقابل بر الگوی کهنه تهدید و اجبار است. و این یک آغاز خوب است.»

اما ساعاتی بعد این توییت حذف شد. پس از آن توییتر رئیس جمهوری ایران، بدین صورت اصلاح شد: «توافق هسته ای مي تواند پيروزی ديپلماسی و منطق برد-برد بر ديدگاه تحميل، فشار و زورگويی تماميت طلبان بين الملی باشد.»

در همین حال محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در تازه ترین توییت خود نوشت: «اگر توافق هسته ای بدست آید، پیروزی دیپلماسی به این معنی است که همه ما برنده ایم در زمانی که می توانستیم ببازیم. ساده و روشن. نیازی به آب و تاب دادن ندارد.»

گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، از 20 ماه گذشته مذاکراتی با ایران را آغاز کرد که بارها موعد نهایی مشخص شده برای آن تمدید شد.

توافق نهایی که قرار است دو طرف به آن دست یابند، در پی آن است تا صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران را تضمین کند و در مقابل، تحریم های اعمال شده علیه این کشور لغو شود.

در لوزان سوئیس دو طرف به تفاهمنامه ای دست یافتند که چارچوب توافق نامه نهایی را مشخص می کند. برپایه این تفاهمنامه ضرب الاجلی تا 30 ژوئن به منظور دست یابی به توافق جامع در وین را تعیین شد. این ضرب الاجل ابتدا تا یک هفته تمدید شد.

اما در روز 7 ژوئیه پس از آن که طرف ها به نتیجه نهایی نرسیدند، مهلت دست یابی به توافق را تا 10 ژوئیه تمدید کردند. اما جمعه 10 ژوئیه بار دیگر ضرب الاجل سه روز تمدید و قرار شد که مذاکرات تا 13 ژوئیه ادامه یابد.

در پایان روز 13 ژوئیه دو طرف هنوز به توافقی دست نیافته اند و تمدید مذاکرات را نیز اعلام نکرده اند. هنوز مشخص نیست که آیا این ضرب الاجل تمدید خواهد شد یا نه.