.
.
.

نمایندگان استان فارس به طور جمعی از مجلس استعفا دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

18 نماینده استان فارس درمجلس ایران در اعتراض به انتصاب استاندار جدید فارس استعفا داده، جلسه علنی مجلس را ترک کردند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، مجمع نمایندگان استان فارس پس از رایزنی‌های بی‌نتیجه با هیأت رئیسه مجلس درباره انتصاب استاندار جدید فارس، به طور جمعی جلسه علنی روز یکشنبه 12 ژوئیه، مجلس را ترک کردند. این نمایندگان خواستار استیضاح وزیر کشور شده بودند.

این استعفا در اعتراض به انتصاب محمد علی افشانی، معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش در دولت اصلاحات (دولت محمد خاتمی)، در سمت استانداری فارس توسط وزیر کشور صورت گرفته است.

مسئولان وزارت کشور خبر انتصاب افشانی را تأیید نکرده و گفتند که هنوز هیئت دولت به گزینه پیشنهادی آنها پاسخ نهایی نداده است.

محمدرضا رضایی کوچی، نماینده مجلس از حوزه انتخابی جهرم، دلیل این استعفا را «انتصاب فردی غیر بومی که مورد تأیید نمایندگان این استان نیست» عنوان کرد و گفت: «برای انتصاب استاندار فارس افراد بومی و همسو با سیاست های دولت معرفی کردیم که اکثر آنها سوابق اجرایی ملی از جمله معاون وزیر و مدیریت ارشد را در کارنامه خود داشتند اما متأسفانه دولت فردی غیربومی را معرفی کرده است.»

در واکنش به این اظهارات حسینعلی امیری، سخنگوی وزارت کشور، با تاکید براین که هیات دولت گزینه پیشنهادی را تایید نکرده است، گفت: «تمام انتصاباتی که در وزارت کشور صورت می‌گیرد نظر دستگاه امنیتی را اخذ می‌کنیم. استعلام به عمل آمده درباره فرد مذکور از ناحیه مراجع امنیتی کاملاً بلامانع اعلام شده است.»

به تازگی محمد احمدی، استاندار پیشین فارس جهت شرکت در انتخابات آتی مجلس از سمت خود استعفا داده بود.

دو هفته پیش، عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، طی حکمی خلیل رضاییان، معاون عمرانی استانداری فارس را با حفظ سمت به عنوان سرپرست استانداری منصوب کرد.

افشانی اهل استان کهگیلویه و بویر احمد است و علاوه بر معاونت وزیر آموزش و پرورش در دولت خاتمی، سمت معاونت عمرانی اسبق استانداری خوزستان را در کارنامه خود دارد. او در ماه ژوئن سال 2005 نشان دولتی «درجه دوم سازندگی‌» از محمد خاتمی، رئیس جمهوری وقت این کشور را دریافت کرد.

حسینعلی امیری قائم مقام وزیر کشور ایران ضمن تاکید براینکه هنوز استاندار جدید فارس منصوب نشده است گفت: " با توجه به اهمیت استان فارس، استانداری این استان نیازمند مدیری مجرب و کارآمد است، بنابراین ضمن احترام به گزینه های پیشنهادی برای این استانداری که همگی برادران خوبی هستند فردی که به هیات دولت برای تایید نهایی معرفی شده است مجرب، مطلع و کارآمد است".

وی ادامه افزود: " فرد پیشنهادی به دولت دارای سابقه و تجربه مدیریتی در بخش های مختلف نظام از جمله معاونت استانداری چند استان کشور است و دارای کارنامه قابل قبولی است".

سخنگوی وزارت کشور ایران خاطرنشان کرد: "این فرد همچنین دارای سابقه درخشان است و در مسوولیت معاون وزیر توفیقاتی را کسب کرده است، وی همچنین موفق به دریافت نشان سازندگی شده است"

18 نماینده استان فارس در مجلس شورای اسلامی ایران امروز یکشنبه 12 ژوئیه در اعتراض به آنچه که انتصاب استاندار جدید فارس عنوان کردند، پس از رایزنی متعدد با هیات رئیسه با اعلام استعفای دسته جمعی خود جلسه علنی مجلس را ترک کردند.

نمایندگان مستعفی از جبهه متحد اصولگرایان هستند.