.
.
.

درخواست از رئیس جمهور ايران براى توقف تونل انتقال آب كارون

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مردم استان چهارمحال و بختیاری در ادامه اعتراضات گسترده مردمی به ساخت تونل سبزکوه با امضاى طوماری سه هزار نفره خطاب به حسن روحانى رئیس جمهور ايران خواهان توقف ساخت این تونل انتقال آب كارون شدند.

به گزارش " ایلنا"، ساخت تونل سبزکوه در این منطقه که تهدیدی برای یکی از بهترین تالاب های بین المللی کشور (چغاخور) است؛ مردم استان چهارمحال و بختیاری را بر آن داشت که با برگزاری سوگواری نمادین در روستای چغاخور بر سر چشمه خشکیده الوقره و متعاقب شکل گیری اعتراضات گسترده مردمی به ساخت تونل سبزکوه با تهیه طوماری با سه هزار امضا خطاب به رئیس جمهور خواهان توقف ساخت این تونل شوند.

مردم استانهاى چهارمحال و بختیاری وخوزستان طى سالهاى گذشته دهها تجمع اعتراضى به اين پروژه و دهها پروژه ديگر انتقال آب كارون به فلات مركزى ايران برگزار كرده كه همگی بی‌ نتيجه ماندند.

سمیه صالحی پور یکی از اعضای کمپین مردمی نجات زاگرس مهربان در گفت و گو با خبرنگار ایلنا گفت: از آنجا که مسئولان استان بدون توجه به ملاحظات زیست محیطی همچنان بر ساخت تونل سبز کوه اصرار دارند مردم استان چهار محال و بختیاری طی نامه‌ای با امضا سه هزار نفر قصد دارند با ارسال نامه به رئیس جمهور ضمن اعتراض به این روند خواستار برخورد قضایی با عوامل پیگیر ساخت تونل سبزکوه شوند.

این فعال زیست محیطی تاکید کرد: پیش از این خانم ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست در نامه‌ای به استاندار استان چهار محال و بختیاری خواستار توقف پروژه و جلوگیری از ساخت تونل سبز کوه شده بود؛ اما این پروژه متوقف نشده است.

سمیه صالحی‌پور افزود: ابعاد فاجعه آنچنان وسیع است که به جز تالاب بین المللی چغاخور چشمه‌های مهمی در شهرها و روستاهای مختلف منطقه با خطر خشک شدن رو به رو هستند.

بر اساس این گزارش، تالاب بین‌المللی چغاخور با مساحتی حدود ۲۳۰۰ هکتار در دامنه ارتفاعات برآفتاب و کلار (۳۸۳۰ متر) در نزدیکی شهر بلداجی واقع گردیده‌است. این تالاب در مسیر جاده شهرکرد-خوزستان قرار گرفته و از شهر کرد ۶۵ کیلومتر فاصله دارد. فضای وسیع، هوای مطبوع، چشم‌اندازهای زیبا و وجود انواع پرندگان مهاجر و بومی همراه آداب و رسوم اصیل بختیاری ها این تالاب را در ردیف یکی از کانون‌های مهم جذب گردشگری در استان چهارمحال بختیاری قرار داده‌است. دهکده سیاحتی چغاخور از طرح‌های گردشگری این تالاب می‌باشد که در فضایی به وسعت ۲۰ هکتار از زمینهای حاشیه تالاب سد چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری اجرا می‌باشد و این تالاب با وجود تمام جذابیت های گردشگری و نقش مهمی که در زندگی مردم این منطقه دارد در خطر نابودی قرار گرفته است.

در دی ماه سال پیش نیز روستاییان منطقه در اعتراض به همین پروژه، در مقابل استانداری چهار محال و بختیاری تجمع اعتراضی برگزار کرده بودند که بی‌پاسخ ماند. برخی از نماینده‌های مجلس ایران نیز در مخالفت با تونل سبزکوه از مردم استان چهار محال و بختیاری حمایت کرده‌اند.

تونل انتقال آب سبزکوه به چغاخور، ده‌ها چشمه در استان چهارمحال و بختیاری را خشک می‌کند و دست‌کم ۱۵۰ میلیون متر مکعب منابع آبی را در معرض خطر قرار می‌دهد و فاجعه منابع آبی و تنش‌های شدید اقتصادی و زیست محیطی را به دنبال می‌آورد. احداث این تونل، آب را از شهرستان "بروجن"به بخش دیگری از این شهرستان می‌کشد.

حدود يك ماه پيش داره اطلاعات استان چهارمحال و بختیاری حدود 50 نفر از فعالان بختيارى را پى اعتراض های مردمى در مورد انتقال آب از سرشاخه های کارون به فلات مرکزی احضار كرد.

در ششم خرداد ماه، به دنبال خشک شدن چشمه آلوقره بر اثر حفر تونل سبزکوه، مردم این منطقه در اقدامی ابتکاری و به‌صورت نمادین، برای مرگ این چشمه، مراسم ترحیم برگزار کردند. در این مراسم، معترضان کارگاه ساخت تونل را تخریب کردند و بخشی از کارگاه هم دچار حریق شد.