.
.
.

موافقت روسیه با لغو تحریمهای تسلیحاتی ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، روز پنج شنبه 9 ژوئیه اعلام کرد که کشورش با لغو ممنوعیت فروش سلاح به ایران موافق است. لاوروف گفت که لغو تحریم صادرات سلاح به ایران باید پس از دست یابی به توافق دائمی درباره برنامه هسته ای این کشور، در اولویت قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر خارجه روسیه، دست یابی به توافق نهایی با ایران را بسیار نزدیک توصیف کرد و افزود که وی آماده است برای مشارکت در گفت و گوهای کشورهای 5+1 با ایران، به وین بازگردد.

لاوروف که در حاشیه نشست سران گروه بریکس در شهر اوفای روسیه با خبرنگاران صحبت می کرد گفت: «خواستار لغو فوری تحریم ها علیه ایران هستیم و از گزینه های پیشنهادی ایرانی ها حمایت می کنیم.»

وزیر خارجه روسیه گفت:« به توافق فراگیر، نزدیک می شویم، و آن در دست قرار گرفته است.» وی سپس افزود:« امضای توافق جدید، در را برای لغو تحریم ها علیه ایران باز می کند».

لاوروف روز گذشته در گفت و گو با خبرگزاری اینتر فاکس، گفت :« «تنها یک مشکل بزرگ وجود دارد که به تحریم ها مربوط می شود، و آن هم مشکل تحریم تسلیحاتی است که شورای امنیت سازمان ملل در سال 2010 بر ایران اعمال کرد».

وی همچنین گفت: «پس از تمدید مذاکرات، می توانم برای شما تاکید کنم که همچنان یک مشکل بزرگ وجود دارد که متعلق به تحریم ها است و آن هم مشکل لغو ممنوعیت خرید سلاح است».

در همین حال، رسانه های ایرانی گزارش دادند که تیم گفت و گو کننده این کشور، روز گذشته، برای حل مشکلات پرونده هسته ای، راه حل های جدیدی را مطرح کرده است. در مقابل برخی مقامات غربی شرکت کننده در مذاکرات وین گفته اند که ایرانی ها هیچ نکته جدیدی را مطرح نکرده اند.