.
.
.

توافق اتمی و قیمت ارز، طلا و مسکن در ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ایران و قدرتهای جهانی ساعتهای پایانی ضرب الاجل 10 ژوئیه برای رسیدن به یک توافق اتمی را می گذرانند، و بسیاری در این فکر هستند که در صورت عقد قرارداد اتمی ایران با گروه 5+1 چه برسر قیمت ارز، طلا و مسکن در ایران می آید.

با نزدیک شدن به این ضرب الاجل، و در پی مذاکرات فشرده تیمهای مذاکره کننده اتمی در وین، که نشان از تلاش آنها برای رسیدن به توافق اتمی دارد، قیمت ارز و طلا و مسکن در بازار تهران رو به کاهش گذاشته است.

به گزارش رسانه های خبری ایران، روز پنجشنبه 9 ژوئیه، قیمت دلار آمریکا در بازار تهران به 3264 تومان فروخته شد. دلار در طی سه ماه اول سال جاری ایرانی حدود 100 تومان ارزان شده است، که نشاندهنده خوش بینی ها از رسیدن به یک توافق اتمی است.

در این روز طلا هم 9 هزار تومان کاهش داشته و هر سکه طلای ایرانی به 873 هزار تومان عرضه شده است.

خبرگزاری مهر هم روز چهارشنبه 8 ژوئیه، خبر از کاهش قیمت خانه در تهران داد و نوشت "مالکان در یک هفته اخیر، حاضر به پایین آوردن نرخ‌ها شدند و اصرار برای فروش واحدهای خود دارند."

دارایی های بلوکه شده

ایران از سال 2012 تحت تحریمهای نفتی و بانکی آمریکا و اتحادیه اروپا قرار گرفت و دارایی های این کشور در بانکهای خارجی بلوکه شد.

در مورد میزان دارایی های بلوکه شده ایران برآوردهای مختلفی داده می شود، اما به نوشته سایت خبری المانیتور، گمان می رود که ایران هم اکنون 120 میلیارد دلار دارایی بلوکه شده در بانکهای خارجی داشته باشد.

در صورتی که در ساعتهای باقی مانده از ضرب الاجل 10 ژوئیه، ایران بتواند با قدرتهای جهانی بر سر برنامه اتمیش به یک توافق نهایی برسد، احتمالا دارایی های بلوکه شده ایران پیش از دیگر تحریمهای بین المللی آزاد خواهند شد.

کارشناسان اقتصادی بر این باورند که ورود این دارایی ها به چرخه اقتصادی ایران، می تواند بر قیمت ارز، طلا و مسکن اثر آنی داشته باشد، و در صورتی که به درستی مدیریت نشود، پیامدهای منفی برای اقتصاد ایران بهمراه آورد.