.
.
.

عراقچی: ضرب‌الاجل مقدس نیست؛ تا زمان لازم در وین می‌مانیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکرات هسته ای ایران می گوید هیچ ضرب الاجلی برای این کشور مقدس نیتس و مذاکره کنندگان ایرانی آماده هستند تا هر زمانی که لازم باشد، در وین بماند.

عراقچی سه شنبه در گفت و گو با رسانه های تصویری ایران، وی با اشاره به جلسات دوجانبه بین ایران و 1+5 و نیز جلسات داخلی 1+5 گفت: «کار سخت است و موضوعات به مرحله ای رسیده که از حساسیت بالایی برخوردار است ولی تلاش می کنیم اختلافات موجود کمتر شود و اگر مقدور باشد به یک توافق برسیم.»

تحریم های تسلیحاتی

او در این باره که مقامات آمریکایی اعلام کرده اند خرید و فروش سلاح های متعارف جزو ممنوعیت کاری ایران، گفت: «اساس قطعنامه های شورای امنیت تحریم تسلیحاتی علیه ایران است.»

عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران اظهارداشت: «خواسته ما این است که در پی این توافق باید موضوع تحریم ها به طور کلی کنار گذاشته شود و طرف های غربی و مقابل ما آمادگی داشته باشند از تحریم ها دل بکنند. نمی شود توافقی داشت که در کنارش نظام، رژیم و ساختار تحریم وجود داشته باشد حتما باید این رویکرد عوض شود.»

این در حالی است که یک مسئول آمریکایی بلندپایه سه شنبه در گفت و گو با خبرگزاری رویترز اعلام کرد که تحریم های اعمال شده بر برنامه موشک های بالستیکی ایران و فروش تسلیحات کلاسیک به این کشور، در توافق اتمی احتمالی، لغو نخواهد شد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد سال 2010 برنامه موشک های بالستیکی ایران را تحریم و همچنین فروش تسلیحات کلاسیک به این کشور را ممنوع کرد.

توافق بر سر تحریم های اقتصادی

عراقچی در بخش دیگری از صحبت های خود درباره تحریم های اقتصادی اعمال شده علیه ایران گفت: «حتما باید این رویکرد عوض شود. ما در خصوص تحریم های اصلی مورد نظرمان که تحریم های اقتصادی و مالی است، به یک توافق و جمع بندی رسیدیم و تحریم ها در روز اول اجرایی شدن همه برداشته خواهد شد، ولی در مورد برخی از تحریم های دیگر مثل تحریم های تسلیحاتی اختلافات ادامه دارد.»

البته مسئولان غربی از جمله مسئولان آمریکایی تا کنون تاکید کرده اند که تحریم های ایران به صورت تدریجی و همزمان با عمل تهران به تعهداتش لغو می شود.

معاون وزیر امور خارجه ایران اضافه کرد: «این تحریمی است که از نظر عملیاتی و اجرایی برای ما کمترین بهانه را دارد. تحریمی که بیشترین برکت را برای ما داشت تحریم های تسلیحاتی است که باعث شد صنعت دفاعی و ساخت تسلیحات ما رشد فوق العاده ای داشته باشد.»

او گفت: «تحریم تسلیحاتی فی نفسه موضوع مهمی نیست ولی اینکه بخواهد تحریمی به عنوان تحریم در چارچوب تحریم و ساختار تحریم بماند باید عوض شود. »

اختلافات سیاسی

عضو ارشد تیم مذاکرات اتمی ایران در خصوص اختلافات گفت: «اختلافات اساسی و کلان شاید دو سه مورد بیشتر نباشد. در مرحله بعدی اختلافات دیگری است که از اهمیت کمتری برخوردار است شاید هفت تا 10 مورد باقی مانده باشد. در برخی جزییات فنی و تکنیکی هنوز اختلافاتی هست و پرانتزهایی است که مانده که اگر بشمارم نمی دانم چند تا بشود.»

او ادامه داد: «مهم این است که تعداد اختلافات کمتر و کمتر و انگشت شمار شده است. اینها بین وزرا در حال بحث است. البته اینکه کم و انگشت شمار شده و همچنان مانده است نشانگر اهمیت آنهاست. اگر اهمیت کمی داشت زودتر از آن حل می شد.»

نگارش متن توافقنامه

معاون وزیر امور خارجه درباره نگارش متن توافق گفت: «نگارش متن توافق توسط معاونان صورت می گیرد و وزرا خودشان وارد این کار نمی شوند.»

او گفت: «متون توافق آنقدری که مقدور بوده همه را تمام کرده ایم و بخش هایی از توافق و ضمایم آن که هنوز در پرانتز است منوط به تصمیم گیری هایی است که باید در سطح وزرا گرفته شود.»

عراقچی ادامه داد: «اگر وزرا در هر کدام از اینها به تصمیم برسند ما بلافاصله عبارات مربوطه را در مذاکره توافق کرده و وارد متن می کنیم. متن اصلی توافق تقریبا کامل تر شده شاید چند پاراگرف بیشتر نمانده که تصمیم گیری سیاسی آن گرفته شود.»

آزمایش های هسته ای ایران

یکی از اختلافات باقی مانده بحث آزمایش های هسته ای ایران در سال 2003 و اطمینان از صلح آمیز بودن آن و همچنین جنبه مسالمت آمیز بودن برنامه اتمی این کشور است.

عراقچی در این باره گفت: «ضمیمه مربوط به برنامه هسته ای بسیار جدی بین آقای صالحی و مونیز و طرف های مقابل بحث می شود پیشرفت های خیلی خوبی در آن حاصل شده و تقریبا به مراحل پایانی نزدیک می شود. ضمیمه مربوط به تحریم ها تقریبا بالای 95 الی 96 درصد تمام شده شاید دو سه موضوع کوچک باقی مانده باشد.»

وی ادامه داد: «ضمیمه مربوط به همکاری های صلح آمیز هسته ای با ایران تقریبا کامل است.»

تمدید مذاکرات

عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران با اشاره به تمدید مذاکرات گفت: «در مورد تمدید مذاکرات ما مقید به هیچ تاریخ زمانی نیستیم. ما هیچ ضرب الاجلی را قائل نیستیم برای ما ملاک این است که به توافق خوبی که مدنظرمان است برسیم. اگر دیگران برای خودشان ضرب الاجل دارند مشکل ما نیست. ما آمادگی داریم هر چقدر لازم باشد در وین بمانیم و این کار را به سرانجام برسانیم ولو اینکه مذاکرات روز به روز تمدید شود.»

عراقچی اضافه کرد: «از نظر ما بحث تمدید مثل دفعات گذشته که چند ماه تمدید کنیم برویم و بگردیم منتفی است ما آمادگی داریم اینقدر در اینجا بمانیم تا مذاکرات به سرانجام برسد.»

عضو ارشد تیم مذاکره کننده گفت: «بعضی از طرف های ما با ضرب الاجل هایی که به خودشان مربوط است مواجه هستند که باید اینها را رعایت کنند، باید قوانین مربوط خود را مدام تمدید کنند و اقداماتی در آن خصوص انجام دهند. مشکل ما نیست. آنچه به ما مربوط می شود نه مقید به فردا هستیم نه پس فردا و نه هیچ تاریخ دیگری. هر چقدر لازم باشد خواهیم ماند تا وقتی که به مطلوب ما و ملت است برسیم.»

یک منبع نزدیک به مذاکرات گفته است: «به پایان نزدیک می شویم، تصمیم گرفتیم برای آخرین بار تمدید کنیم... در 48 ساعت آینده یا موفق به رسیدن به توافق می شویم یا نمی شویم.»

این در حالی است که یک مسئول بلندپایه غربی در وین گفت: «مذاکرات نمی تواند تا بی نهایت ادامه داشته باشد.»