.
.
.

مذاکرات اتمی ایران و گروه 1+5 سه روز دیگر تمدید شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه 1+5 که در وین پایتخت اتریش در حال برگزاری است، مهلت نهایی اعلام شده اش را که قرار بود سه شنبه 7 ژوئیه پایان یابد، به پایان رساند اما همه طرف ها با ادامه گفت و گوها تا دستکم سه روز دیگر موافقت کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، فدریکا وگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، سه شنبه به خبرنگاران گفت: «به گفت و گوها در روزهای آینده ادامه می دهیم.»

در همین حال ایالات متحده آمریکا هم اعلام کرد اجرای توافق موقتی که در سال 2013 ایران و قدرت های جهانی به آن دست یافتند، تا روز جمعه 10 ژوئیه تمدید شد؛ و این بدان معنی است که ضرب الاجل جدید برای دست یابی به توافق نهایی هسته ای، تا روز جمعه تمدید شده است.

ماری هارف سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: «برای دادن وقت اضافه به مذاکرات، ما گام های فنی ضروری را بر می داریم. از این رو اجرای توافق گام مشترک سال 2013 را تا 10 ژوئیه تمدید می کنیم.»

از سال 2013 این پنجمین بار است که طرف های مذاکره کننده، ضرب الاجل تعیین شده برای دست یابی به توافق نهایی بر سر برنامه اتمی ایران را تمدید می کنند.

موگرینی گفت که کشورهای شرکت کننده در مذاکرات «نگاهی انعطاف پذیر به ضرب الاجل دارند و این بدان معنی است که ما در روزهای آینده نیز به مذاکرات ادامه می دهیم.»

او افزود که همچنان از میان بردن اختلاف های باقی مانده به منظور حل و فصل پرونده ای که از 13 سال پیش در جریان است، ممکن است.

به گفته ماری هارف؛ جان کری وزیر امور خارجه آمریکا، موگرینی و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، در وین باقی خواهند ماند.

خانم هارف گفت: «ما با این مذاکرات به صورت روزانه تعامل می کنیم تا ببینیم آیا امکان دست یابی به توافق کلی وجود دارد یا نه.»

او ادامه داد: «پیشرفت بزرگی در همه زمینه ها به دست آوردیم. اما این کاری بسیار فنی و حساس برای همه کشورهای شرکت کننده در آن است. در حقیقت ما بیش از آن که به موعد نهایی مذاکرات توجه داشته باشیم، کیفیت توافق برای ما اهمیت دارد.»

سه شنبه دو بار وزرای امور خارجه گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، با وزیر امور خارجه ایران تشکیل جلسه دادند.

طرف ها در تلاشند به توافقی نهایی دست یابند که صلح آمیز بودن برنامه اتمی ایران را تضمین کند تا در مقابل تحریم های اعمال شده علیه این کشور کاهش یابد.

یک مسئول ایرانی تمدید مذاکرات را تا پس از 9 ژوئیه، بعید ندانست. این روز موعد نهایی است که کنگره آمریکا تعیین کرده تا در صورت ارائه شده توافق هسته ای، ظرف یک ماه نظر خود را درباره آن بدهد. در صورتی که توافق پس از این تاریخ منعقد شود، کنگره آمریکا دو ماه زمان خواهد داشت تا درباره آن تصمیم گیری کند.

با وجود پیشرفت در مذاکرات بر سر چند مساله، اما موانعی در مسیر چگونگی کاهش تحریم های ایران، تحقیق درباره آزمایش های اتمی گذشته ایران و تصمین مسالمت آمیز بودن فعالیت های هسته ای این کشور، همچنان وجود دارد.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در گفت و گو با خبرگزاری اینترفاکس تصریح کرد یکی از «مشکلات اصلی» که باید همچنان بر سر آن گفت و گو کرد، مساله لغو تحریم های تسلیحاتی ایران است که در سال 2010 در شورای امنیت سازمان ملل متحد تصویب شد.

او پس از تمدید مذاکرات گفت: «می توانم به شما تاکید کنم که همچنان اختلافات بزرگی در خصوص تحریم ها وجود دارد که مهمترین آن ها لغو تحریم های تسلیحاتی است.»

برپایه قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد، فروش تسلیحات کلاسیک به ایران همچون تانک و موشک، ممنوع است. باورها بر این است که روسیه در پی از سر گیری فروش این نوع از تسلیحات به ایران باشد.