.
.
.

ایران خواهان لغو تحریم‌ برنامه موشکی است؛ غرب مخالفت می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یکی از اختلافات موجود در مذاکرات اتمی میان ایران و گروه 1+5، مساله تحریم های سازمان ملل متحد بر برنامه موشک های بالستیکی ایران و تحریم وسیع تر بر تسلیحات این کشور است.

یک دیپلمات غربی در این باره به خبرگزاری رویترز گفته است: «ایرانی ها خواهان لغو تحریم های اعمال شده بر برنامه موشک های بالستیکی خود هستند. می گویند هیچ دلیلی برای مرتبط کردن برنامه موشکی به برنامه اتمی وجود ندارد. این دیدگاهی است که سخت بتوان آن را پذیرفت... ما هیچ تمایلی برای لغو تحریم های برنامه موشکی ایران نداریم.»

این دیدگاه ها در حالی مطرح می شود که روز دوشنبه وزیر امور خارجه ایران با وزرای امور خارجه گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، در وین، محل برگزاری مذاکرات هسته ای، دیدار و گفت و گو کردند.

یک مسئول ایرانی می گوید: «طرف ایرانی نه تنها اصرار می کند که برنامه موشک های هسته ای در چارچوب تحریم ها باقی بماند، بلکه با تعلیق این تحریم ها نیز مخالفت می کند.»

او ادامه داد: «اما ایران بر حقوق خود اصرار می کند و می گوید که همه تحریم ها از جمله تحریم های موشک های بالستیکی همزمان با دیگر تحریم های سازمان ملل متحد باید لغو شود.»

یک مسئول بلندپایه ایرانی دیگر نیز به شرط فاش نشدن نامش به خبرنگاران حاضر در وین گفت: «ایران خواهان لغو تحریم های تسلیحاتی نیز هست.»

اما غربی ها خواهان ابقای تحریم های تسلیحاتی هستند. یک مسئول غربی در این باره گفته است: «مساله لغو تحریم های تسلیحاتی اصلا قابل بحث نیست.»

هدف از مذاکرات جاری میان ایران و گروه 1+5 محدود کردن فعالیت های حساس اتمی ایران به مدت 10 سال در مقابل کاهش تحریم های اعمال شده علیه این کشور است.

ایالات متحده و همپیمانانش بیم آن دارند که ایران از برنامه اتمی صلح آمیز خود به عنوان پوششی برای تولید جنگ افزارهای هسته ای استفاده کند. ایران اما بر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای خود اصرار می کند.

دست یابی به توافق احتمالی مهمترین گام برای کاهش چند دهه دشمنی میان ایالات متحده و ایران خواهد بود که از سال 1979 و پس از حمله دانشجویان انقلابی به سفارت آمریکا و به گروگان گرفتن 52 تن از دیپلمات ها و کارمندان آن، روابط دیپلماتیک با یکدیگر ندارند.

یک مسئول ایرانی به خبرگزاری تسنیم نزدیک به نهادهای امنیتی ایران گفته است که احتمال دارد مذاکرات تا نهم ژوئیه ادامه یابد. سخنگوی کاخ سفید آمریکا نیز از احتمال تمدید مذاکرات سخن گفته است. آخرین ضرب الاجل اعلام شده برای مذاکرات، نهم ژوئیه است.
توافق اتمی می تواند احتمال حمله به نیروگاه های اتمی ایران را کم کند.

کشور جعلی

رهبران ایرانی هشدار داده اند که کشورشان به هرگونه حمله با هدف قرار دادن منافع آمریکا و اسرائیل پاسخ خواهد گفت.

اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران دوشنبه 6 ژوئیه در مصاحبه با پایگاه خبری العهد، گفت: «حضور دولت جعلی اسراییل موقت است و یک روزی بالاخره این جسم که خارجی است و در پیکر یک ملت ویک کشور وارد شده است ، حذف می شود.»

ایران با به رسیمت شناختن اسرائیل که اعتقادها بر این است که تنها قدرت هسته ای در خاورمیانه است، مخالفت می کند. اسرائیل بارها مذاکرات اتمی ایران را تهدیدی برای موجودیت خود توصیف کرده است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل گفته است: «توافق اتمی راه را برای دستیابی ایران به جنگ افزارهای اتمی هموار می کند.»

او که در بیت المقدس در جمع خبرنگاران سخن می گفت، افزود: «توافق هسته یا جایزه ای میلیاردها دلاری به ایران می دهد که با آن می توانند به کمک مالی به تروریسمشان بیفزایند... جنگ در منطقه و تروریسم در جهان سیاست آن ها است.»