.
.
.

ایران: اختلافات در مذاکرات اتمی با گروه 1+5 جدی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک منبع نزدیک به تیم مذاکره کننده هسته ای ایران پس از نشست وزیران خارجه ایران و 1+5 از اختلافاتی جدی و در عین حال عزم جدی دو طرف خبر داد و گفت مذاکرات در سطح معاونان ادامه می یابد.

این منبع دوشنبه 6 ژوئیه گفت: «مذاکره امروز نشان داد که اختلاف ها جدی است ولی عزم طرفین هم برای حل اختلاف جدی است. امشب قرار است نشستی دیگر برگزار شود.»

وزرای امور خارجه ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، دو بار با یکدیگر در وین، محل برگزاری مذاکرات اتمی، تشکیل جلسه دادند.

کاخ سفید آمریکا اعلام کرد که ممکن است این مذاکرات، تا پس از ضرب الاجل تعیین شده در پایان روز سه شنبه 7 ژوئیه، ادامه پیدا کند.
قرار است وزرای امور خارجه بار دیگر صبح سه شنبه با یکدیگر تشکیل جلسه دهند.

تا کنون محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و معاونش عباس عراقچی بارها تاکید کرده اند که تا وقتی بر سر همه موضوعات توافق حاصل نشود، به منزله آن است که اصلا توافقی در کار نخواهد بود.

این جمله یکشنبه از زبان یکی از مذاکره کنندگان آمریکایی هم شنیده شد. او به خبرنگاران گفت گرچه پیشرفت هایی حاصل شده ولی تا وقتی که درباره همه مسائل توافق نشود عملا توافق حاصل نشده است.

یک منبع نزدیک به تیم مذاکره کننده ایران نیز دوشنبه بار دیگر این جمله را تکرار کرد. او گفت: «مطالبی که مطرح می شود دال بر اینکه در بخش خاصی توافق شده است، با توجه به اصل اساسی هیچ چیز مورد توافق نیست تا زمانی که همه چیز مورد توافق قرار گیرد، از پایه نادرست است.»

این منبع افزود: «مشخصا در بحث تحریم ها برخی اختلافات مهم هنوز پابرجا و در دست مذاکره است.»

اشاره این منبع به خبر برخی رسانه های امریکایی از جمله اسوشیتدپرس ایران و 1+5 درباره تحریم ها به توافقی اولیه رسیده اند.

روز یکشنبه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد که هنوز میان کشورش و گروه 1+5 برای دست یابی به توافقی بر سر برنامه اتمی تهران، اختلافاتی وجود دارد.

جان کری وزیر امور خارجه گفته بود دست یابی به توافق اتمی با ایران در این هفته امکان پذیر است به شرط این که ایران از خود انعطاف نشان داده و«تصمیم های سخت ضروری» را اتخاذ کند. او همچنین از آمادگی آمریکا برای ترک مذاکرات در صورت عدم انعطاف ایران خبر داد.

از پاییز 2013 و پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی در ایران، گروه 1+5، دور تازه ای از مذاکرات را با ایران بر سر برنامه اتمی این کشور آغاز کرد؛ برنامه ای که از سال 2003 رابطه ایران و جامعه جهانی را پر تنش کرده است.

ایالات متحده و برخی از همپیمانانش این شک را دارند که ایران از برنامه اتمی خود برای دست یابی به اسلحه اتمی استفاده می کند. تهران اما اصرار دارد که برنامه اتمی اش صلح آمیز است.

پس از توافق موقت نوامبر 2013 در ژنو و توافق اولیه آوریل 2015 در لوزان، دو طرف ضرب الاجلی تا 30 ژوئن به منظور دست یابی به توافق جامع در وین را تعیین کردند. این ضرب الاجل تا یک هفته تمدید شده است و قرار است مذاکرات تا 7 ژوئیه ادامه داشته باشد.