فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • عراقچی: موارد اختلافی و پرانتزها کم شده اما تمام نشده است

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  عباس عراقچی،عضو ارشد تيم مذاکره ‌کننده هسته ‌ای ايران روز یکشنبه 5 ژوئیه، در مصاحبه گفته است،«موارد اختلافی و پرانتزها» کم شده اما تمام نشده است.

  عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران با اشاره بر جدی بودن فضای مذاکرات، گفت: «همه طرف ها (ایران و گروه 5+1) برای مذاکره «عزم جدی» دارند».

  به گزارش خبرگزاری ایسنا، عراقچی گفته است:«ممکن است ظرف یکی دو روز آینده در سطح معاونین برخی متون نهایی شود».

  وی با تاکید بر اینکه تحریم های مالی اروپا و آمریکا باید همزمان با آغاز اقدامات ایران رفع شود، افزود: « مشکل همزمانی باید در این مورد یعنی اجرای اقدامات ایران و لغو تحریم ها حل شود. روز توافق تمام تحریم های ذکر شده لغو می شود».

  عراقچی اظهار داشت:«امضای توافق ، قطعنامه شورای امنیت است. چرا که این یک "برنامه جامع اقدام مشترک" است که امضای(مکتوب)ندارد. در عین حال هنوز تصمیم گرفته نشده که امضای واقعی صورت می گیرد یا نه».

  عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای همچنین گفت:« ما خود را اسیر زمان نمی‌کنیم، ولی معتقدیم تمدید مذاکرات گزینه مطلوبی برای هیچ یک از طرفین نیست».

  عراقچی با تاکید بر اینکه ایران به دنبال توافق خوب و منصفانه ای که تمام خواسته هایش را محقق کند، گفت:«البته طولانی شدن مذاکرات را نیز به نفع مذاکرات نمی‌دانیم و تمام تلاش‌مان این است که در این فاصله زمانی مشخص شده به نتیجه برسیم».

  عراقچی افزود:«مهلت زمانی مشخص شده 9 تیرماه بود، ولی چون بحث‌ها ادامه داشت در توافق اولیه این مذاکرات به مدت 7 روز تمدید شد تا به یک نتیجه برسیم. هرچه به روزها و مراحل آخر نزدیک تر می‌شویم بحث‌ها جدی تر می‌شوند. این مباحث به هم مرتبط هستند».

  عراقچی ادامه داد:« برخی از موضوعات جدی هست که هنوز حل نشده، در برخی از موضوعات نیز راه حل پیدا کرده ایم و باید بر روی موارد جزئی آن توافق شود و بر روی کاغذ بیاید».

  عضو ارشد مذاکره کننده ایران در بخش دیگر صحبت های خود تاکید کرد:« ما در لوزان هیچ توافقی نداشتیم، فقط به یک سری از راه حل ها دست پیدا کردیم . در آن جا در برخی از موضوعات به راه حل دست پیدا نکردیم و اکنون در حال بحث و گفت‌وگو هستیم. در برخی از موضوعات راه حل پیدا شد و اکنون در حال قطعی کردن آن هستیم. در مورد برخی نیز که راه حل پیدا شد متوجه شدیم که این راه حل ها پاسخگو نیست و آنها را تغییر دادیم».

  عراقچی با بیان اینکه «کاری که ما دنبال می کنیم رسیدن به توافق جامع در یک مرحله است»، در پاسخ به این سوال که آیا طرف مقابل نیز از تفاهم لوزان برداشتی مانند برداشت ایران دارد یا آن را توافق می‌داند؟ تصریح کرد: طرف‌های مقابل نیز همین برداشت را دارند. آنچه که آنجا حاصل شد مجموعه‌ای از راه حل هاست و توافق نیست و همان‌طور که گفتم در برخی از موضوعات راه حل پیدا نشده است».

  عراقچی در بخش پایانی مصاحبه اش در پاسخ به این سوال که با توجه به زمان باقیمانده آیا مذاکرات تمدید خواهد شد و یا در این زمان توافق نهایی می‌شود؟ گفت: «ما تمام تلاش خود را می‌کنیم که به نتیجه برسیم. ممکن است ظرف یکی دو روز آینده حداقل در سطح معاونین این موضوع نهایی شود و مواردی می ‌ماند که وزرا در ارتباط با آن تصمیم گیری کنند».

  سه‌ شنبه 9 ژوئیه ، آخرين مهلت ايران، آمريکا، بريتانيا، فرانسه، آلمان، روسيه و چين، برای رسيدن به توافقی جامع و نهايی بر سر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی است.

  تبلیغات