فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • توافق اولیه ایران و گروه 1+5 بر سر چگونگی تعلیق تحریم‌های غرب

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه 1+5 روز شنبه 5 ژوئیه به مذاکرات ماراتونی خود در تلاش برای دست یابی به توافق تاریخی اتمی، ادامه دادند. این در حلی است که اختلاف ها بر سر بعضی مسائل از جمله چگونگی لغو تحریم ها و مساله سانترفیوژها، همچنان پابرجا است.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، دیپلمات های مطلع گفتند که مذاکره کنندگان به توافقی اولیه بر سر راه کار تعلیق تحریم های آمریکایی و اروپایی اعمال شده علیه ایران دست یافته اند.

  اما شش قدرت جهانی تا کنون بر سر صدور قطعنامه ای در شورای امنیت سازمان ملل متحد به منظور لغو تحریم های اعمال شده از سوی این نهاد بین المللی بر ایران و همچنین راه کار از سر گیری تحریم ها در صورت نقض توافقات از سوی تهران، به نتیجه نرسیدند.

  یک دیپلمات نزدیک به مذاکرات گفته است: «تا کنون بر سر قطعنامه شورای امنیت به توافق نرسیده ایم. ایران هنوز به ما نپیوسته است.»
  دیپلمات های بلندپایه ایرانی و غربی این سخنان را تایید کرده اند.

  مسئولان می گویند که شماری از برجسته ترین مسائل مورد اختلاف از جمله درباره کاهش تحریم های سازمان ملل متحد علیه ایران، به احتمال زیاد به وزرای امور خارجه واگذار خواهد شد تا هنگام حضور روز یکشنبه شان در پایتخت اتریش، درباره آن گفت و گو کنند.

  یک مسئول بلندپایه آمریکایی در این باره گفته است: «حتی اگر این مسائل در سطح کارشناسان حل و فصل شود، برخی مسائل باقی خواهد ماند که جز وزرای امور خارجه نمی توانند بر سر آن تصمیم گیری کنند.»

  ایران با ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان در حال مذاکره بر سر توافقی است تا بر پایه آن، بخش بزرگی از فعالیت های اتمی خود را به مدت 10 سال به حال تعلیق در آورد تا در مقابل، تحریم های اعمال شده علیهش، کاهش پیدا کند.

  مذاکره کنندگان موفق نشدند تا 30 ژوئن، ضرب الاجلی که پیشتر اعلام کرده بودند، به توافق دست یابند. از این رو ضرب الاجل را تا روز سه شنبه 7 ژوئیه تمدید کردند. قرار است وزرای امور خارجه کشورهای عضو گروه 1+5 که وین را ترک کردند، بار دیگر یکشنبه باز گردند تا آخرین تلاش خود را برای دست یابی به توافق به کار گیرند.

  ایران نسبت به پیامدهای به بنبست رسیدن مذاکرات هشدار داده است.

  خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) به نقل از بهروز کمالوند سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گزارش داده که گفته است غربی ها انواع فشار را بر ایران تجربه کرده اند و «همانگونه که آقای روحانی گفت» اگر بار دیگر بخواهند انواع فشارها را بیازمایند، با شدت گرفتن فعالیت های اتمی ایران مواجه خواهند شد.

  همه طرف ها می گویند که به توافق نزدیک شده اند. اما برخی مسائل مورد اختلاف همچنان باقی مانده که وجود موانعی در مسیر توافق بر سر چگونگی بازرسی ها از پایگاه های ایرانی، از آن جمله است.

  یکی دیگر از مسائل مورد اختلاف، تحقیق های آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ابعاد نظامی احتمالی برنامه اتمی ایران است. جدول زمانبندی لغو تحریم ها نیز از مسائل باقی مانده در مذاکرات است.

  از سویی ایرانی ها خواستار ادامه تحقیقات در زمینه انرژی هسته ای و پیشرفته سازی سانتریفیوژهای غنی سازی اورانیوم هستند.

  نشانه های پیشرفت

  یوکیا آمانو، دبیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز شنبه اعلام کرد، آژانس گزارش خود را در باره احتمال وجود «ابعاد نظامی» برنامه هسته‌ ای ایران را تا پایان سال جاری میلای منتشر خواهد کرد.

  آمانو تاکید کرده که در صورت همکاری تهران موفقیت آژانس برای تهیه گزارش دقیق امکان پذیر خواهد بود.

  مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از بازگشت از ایران در مصاحبه ای گفته است، در سفر اخیرش به تهران به پیشرفت‌هایی دست یافته است اما کارهای زیادی هنوز باقی است که باید انجام گیرد».

  اظهارات جدید آمانو در باره برنامه هسته ای ایران نشان می دهد که برخی از مشکلات میان طرفین که مانع رسیدن به توافق کلی پس از دو سال مذاکره شده بود، اکنون کمتر شده است.

  آژانس بین المللی انرژی اتمی به رغم نفی مکرر ایران بر این باور است که ایران احتمالا در سال 2003 و پس از آن برای به دست آوردن بمب اتمی تلاش های زیادی به خرج داده بود.

  محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و وانگ یی وزیر امور خارجه چین، همچنان در وین حضور دارند.

  یک مسئول آمریکایی گفته است که کری و ظریف شنبه بار دیگر با یکدیگر دیدار و گفت و گو کردند.

  مسئولان غربی و ایرانی می گویند نشانه هایی از دست یابی به راه حلی بر سر یکی از مسائل اصلی مورد اختلاف که به ورود بازرسان به پایگاه های نظامی است و همچنین پایبندی به توافق در آینده است دیده می شود.

  نشانه هایی از توافق بر سر اورانیوم ذخیره شده با غلظت پایین ایران دیده می شود. مسئولان غربی و ایرانی می گویند که تهران در حال بررسی انتقال این ذخیره به خارج از کشور است، مساله ای که پیشتر تهران با آن مخالفت می کرد.

  دیپلمات های غربی می گویند که خواستار اعتراف علنی ایران درباره این که تحقیقاتی برای ساخت بمب اتم انجام داده نیستند اما آژانس باید از راه آگاهی کامل از فعالیت های اتمی پیشین ایران به منظور توافق بر سر پایه ای معتبر برای عملیات بازرسی در آینده، به درجه ای از رضایت دست یابد.

  مذاکره کنندگان موفق نشده بودند تا پایان روز 30 ژوئن، ضرب الاجلی که پیشتر تعیین کرده بودند، به توافق نهایی اتمی دست یابند. از این رو روز هفتم ژوئیه را به عنوان ضرب الاجل جدید تعیین کردند. قرار است تمام وزرای امور خارجه کشورهای عضو گروه 5+1 به وین بروند تا آخرین تحرک را به مذاکرات بدهند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران