.
.
.

ظریف: هیچ گاه به این اندازه به توافق اتمی نزدیک نبودیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز جمعه 3 ژوئیه در پیامی ویدیویی اعلام کرد که کشورش و قدرت های جهانی، هیچ گاه به توافق اتمی «تا این اندازه نزدیک» نشده بودند.

او همچنین گفت که ایران آماده است با جامعه جهانی، بر سر مشکلات بزرگتر همکاری کند.

در پیامی که بر روی سایت یوتیوب منتشر شد، ظریف که در بالکن اتاقش در هتل محل مذاکرات اتمی به زبان انگلیسی سخن می گفت، اظهار داشت: «در ساعت یازده با وجود اختلافاتی که همچنان پا بر جا است، هیچ گاه به اندازه امروز به دست یابی به توافق دائم نزدیک نبودیم.»

او در عین حال هشدار داد که «دست یابی به توافق مساله ای حتمی نیست.» او گفت: «رسیدن به توافق نیازمند شجاعت دادن امتیاز، اعتماد به نفس برای نرمش و پختگی برای منطقی بودن است.»

او تاکید کرد که در صورت «دست یابی به توافق خوب و متعادل» را برای «باز شدن افق های جدید به منظور مقابله با چالش های مهم مشترک» باز می شود.

وزیر امور خارجه ایران در پیام چهار دقیقه ای خود در اشاره ای به گروه دولت اسلامی موسوم به داعش گفت: «امروز تهدید مشترک افزایش خطر تندروی و توحش است.»

او ادامه داد: «این خطر همه ما را تهدید می کند، می گویم همه ما زیرا کسی را مستثنی نمی کند. نماد این خطر هم مردانی نقاب پوش هستند که مهد تمدن را ویران می کنند برای مقابله با این چالش جدید باید جهت گیری هایی برای نزدیک شدن بیشتر گرفت.»

وزیر امور خارجه ایران بار دیگر تهدید کرد که فشار نظامی و ایرانی، مناقشه اتمی ایران را حل نمی کند.

او گفت: «من امروز مقدم شمردن عقل را بر توهم شاهد هستیم. با همکارانم احساس می کنیم که مذاکره کنندگان درک کرده اند فشار به راه حل های دائم نمی انجامد بلکه تنش و دشمنی را بیشتر می کند.»

او ادامه داد: «اما همچنان باید تصمیم سرنوشت ساز تاریخی بگیرند: توافق یا فشار.»

از پاییز 2013 و پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی در ایران، گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، دور تازه ای از مذاکرات را با ایران بر سر برنامه اتمی این کشور آغاز کرد؛ برنامه ای که از سال 2003 رابطه ایران و جامعه جهانی را پر تنش کرده است.

ایالات متحده و برخی از همپیمانانش این شک را دارند که ایران از برنامه اتمی خود برای دست یابی به اسلحه اتمی استفاده می کند. تهران اما اصرار دارد که برنامه اتمی اش صلح آمیز است.

پس از توافق موقت نوامبر 2013 در ژنو و توافق اولیه آوریل 2015 در لوزان، دو طرف ضرب الاجلی تا 30 ژوئن به منظور دست یابی به توافق جامع در وین را تعیین کردند. این ضرب الاجل تا یک هفته تمدید شده است و قرار است مذاکرات تا 7 ژوئیه ادامه داشته باشد.

در صورت دست یابی دو طرف به توافق، ایران بخشی از فعالیت های اتمی خود را به حال تعلیق در خواهد آورد تا بدین ترتیب تحریم های اعمال شده علیه این کشور به خاطر برنامه اتمی‌اش، لغو شود.