.
.
.

روحانی: احمدی‌نژاد می‌خواست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را بخرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران، در کتاب خاطرات خود، از عزم محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری پیشین این کشور برای خرید آژانس بین المللی انرژی اتمی در روزهای ریاستش بر دولت خبر داده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، حسن روحانی در کتاب خاطرات خود درباره پرونده هسته ‌ای ایران و دغدغه رییس جمهور سابق در روزهای اول شروع به‌کار خود برای خریدن کل آژانس انرژی اتمی، نوشته است: «در تاریخ 18/5/1384 (9 اوت 2005) قرار بود در آژانس، جلسه اضطراری شورای حکام تشکیل شود؛ آقای احمدی ‌نژاد دو روز قبل از به من زنگ زدند و خواستند ملاقاتی با هم داشته باشیم و لذا به ریاست جمهوری رفتم.»

آغاز ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد در ایران مصادف با سال های نخست بحران اتمی در این کشور بود. مذاکرات میان ایران و غرب بر سر فعالیت های اتمی تهران تازه آغاز شده بود.

به نوشته حسن روحانی: «در آن ملاقات بحث ما عمدتا پیرامون مسئله هسته ‌ای و اجلاس آتی شورای حکام بود. ایشان گفتند چرا آژانس می ‌خواهد جلسه فوق ‌العاده تشکیل دهد؟ گفتم می ‌خواهند مسئله راه‌اندازی اصفهان را بررسی کنند. گفتند آژانس حق ندارد چنین کاری بکند، چون ما کار خلافی نکرده ‌ایم، خوب است با البرادعی (رئیس پیشین آژانس بین المللی انرژی اتمی) تلفنی صحبت کنید. گفتم این ‌طور نیست که مدیرکل همه ‌کاره باشد، اعضای شورای حکام آژانس، سفرای 35 کشور هستند که بر اساس گزارش مدیرکل تصمیم می‌ گیرند. بعد بحث شد که آژانس تحت نفوذ غرب است. پرسیدند چرا آژانس تحت نفوذ آن‌هاست؟ گفتم برای اینکه هم بیشتر بودجه آژانس را آن ‌ها می‌دهند و هم بر اکثر کشورهای عضو نفوذ دارند.»

رئیس جمهوری ایران در ادامه افزوده است: «(احمدی نژاد)گفت: هزینه‌ های آژانس در سال چقدر است؟ گفتم نمی ‌دانم. مثلاً چند صد میلیون دلار. گفتند شما همین حالا به البرادعی زنگ بزنید و بگویید ما کل مخارج آژانس را پرداخت می‌ک نیم. گفتم اولاً آژانس نمی ‌تواند بپذیرد، چون برای مخارج آژانس و بودجه آن، مقرراتی وجود دارد و ثانیاً ما همچنین اختیاری نداریم، چون اگر به ‌جایی بخواهیم کمک بلاعوض کنیم، مجلس باید تصویب کند. [آقای احمدی‌نژاد] گفتند: من به شما می‌گویم، شما چه ‌کار دارید! گفتم روش کاری من این‌ طور نیست و من چنین کاری نمی ‌کنم. اگر اصرار دارید، خودتان با البرادعی صحبت کنید.»

روحانی ادامه داده است: «در ادامه گفتم شما من را خواستید تا به من چنین توصیه ‌ای بکنید یا مسائل مربوط به هسته‌ای را از من بپرسید؟! گفتند من نظرم را به شما می‌گویم. گفتم من فکر کردم من را خواسته ‌اید تا به شما مشورت بدهم. اگر می‌خواهید چنین دستوراتی را بدون مشورت و تصویب در جلسه سران بدهید، خوب است زودتر، دبیر جدیدی را منصوب کنید و این دستورات را به او بدهید و با او خداحافظی کردم.»

احمدی نژاد در ماه های نخست ریاست جمهوری خود، حسن روحانی را از دبیری شورای امنیت ملی برکنار کرد و علی لاریجانی را جای او نشاند. حسن روحانی به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی، مذاکره کننده ارشد اتمی ایران بود.

یک سال پس از حضور لاریجانی در این سمت، او نیز برکنار شد و سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و مذاکره کننده ارشد هسته ای شد.

در دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد، سخت ترین تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد، آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران تصویب شد. هیچکدام از مذاکراتی که در این دوره میان ایران و قدرت های جهانی برای حل و فصل پرونده اتمی برگزار شد، نتیجه ای نداشت.