.
.
.

آمانو: گزارش آژانس در باره فعالیت اتمی ایران تا پایان 2015 منتشر می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یوکیا آمانو، دبیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز شنبه 4-7-2015 اعلام کرد، آژانس گزارش خود را در باره احتمال وجود "ابعاد نظامی" برنامه هسته‌ای ایران را تا پایان سال جاری میلای منتشر خواهد کرد.

آمانو تاکید کرده که در صورت همکاری تهران موفقیت آژانس برای تهیه گزارش دقیق امکان پذیر خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از بازگشت از ایران در مصاحبه ای گفته است، در سفر اخیرش به تهران به پیشرفت‌هایی دست یافته است اما کارهای زیادی هنوز باقی است که باید انجام گیرد».

اظهارات جدید آمانو در باره برنامه هسته ای ایران نشان می دهد که برخی از مشکلات میان طرفین که مانع رسیدن به توافق کلی پس از دو سال مذاکره شده بود، اکنون کمتر شده است.

مقامات ایرانی و آمریکایی هر دو پس از پایان مذاکرات اخیر از نزدیک شدن به توافق کلی سخن گفتند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی به رغم نفی مکرر ایران بر این باور است که ایران احتمالا در سال 2003 و پس از آن برای به دست آوردن بمب اتمی تلاش های زیادی به خرج داده بود .

آژانس برای اطمینان خواستار مصاحبه و بازجویی برخی از دانشمندان ایرانی شرکت کننده در فعالیت های اتمی این کشور و همچنین بازدید از مراکز اتمی و بررسی پرونده های اتمی ایران شده است. خواسته ای که تهران تاکنون به شدت با آن مخالفت کرده است.

تهران می گوید اتهام ایران از سوی آژانس بین المللی انرژی هسته ای به تلاش برای دست یابی به بمب اتمی بر اساس اطلاعات نادرستی که سازمان های جاسوسی «سیا» و موساد در اختیارش گذاشته اند، صورت گرفته است .

مذاکرات بین ایران و گروه 5 +1 (ایالات متحده آمریکا، فرانسه، بریتانیا، روسیه، چین و آلمان) بیشتر بر قابلیت های هسته ای ایران در آینده متمرکز می شود.

قدرت های بزرگ کنترل شدید فعالیت های هسته ای ایران توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی وتفتیش ناگهانی همه تاسیسات صنعتی از جمله بازدید از مراکز نظامی نظامی را خواستار شده است.