فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • در آخرین مرحله مذاکرات اتمی روحانی خواستار «صلح حسنی» شد

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در آخرین روزهای مذاکرات اتمی ایران با گروه 1+5، در توئیتی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توییتر، خواستار «رفتار حسنی» شد.

  رئیس جمهوری ایران در توییتر خود نوشته است: «امام حسن به ما یاد دادند که باید به مصلحت امت و خواست مردم و جامعه توجه کرد و به نفع امت و جامعه اسلامی تصمیم گرفت.»

  مسئولان ایرانی همواره برای توجیه سیاست های خود، به حوادثی استناد می کنند که در صدر اسلام روی داده است.

  به طور معمول مسئولان ایرانی هنگام اتخاذ سیاست های تند و مقابله جویانه، به ماجرای حسین بن علی و حادثه کربلا اشاره می کنند.

  اما هنگامی که قصد صلح دارند، به صلح حسن بن علی با معاویه اشاره کرده و از آن به عنوان «مصلحت امت» یاد می کنند.

  این توئیت حسن روحانی در حالی نوشته شده که مذاکرات اتمی میان ایران و گروه 1+5 وارد مرحله نهایی شده است. در صورت دست یابی دو طرف به توافق، ایران باید بخشی از فعالیت اتمی خود را تعلیق کرده تا در مقابل تحریم های اعمال شده علیه این کشور کاهش یابد.

  امتیاز دادن های ایران در حالی است که پیش از این مقام های این کشور از جمله آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، همواره بر ادامه فعالیت های اتمی و ضرورت جلوگیری از هرگونه عقب نشینی در این برنامه، تاکید داشتند. آیت الله خامنه ای اواخر سال 2013، پیش از دستیابی ایران و گروه 1+5 به توافق موقت ژنو، آیت الله خامنه ای از ضرورت «نرمش قهرمانانه» سخن گفته بود.

  آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت به علاوه آلمان، گروه 1+5 را تشکیل می دهند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران