هشدار روحانی به گروه غرب در خصوص نقض توافق احتمالی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران، به گروه 1+5 هشدار داد که در صورت نقض توافق احتمالی اتمی از سوی آن ها، ایران «شدیدتر از قبل» به فعالیت های هسته ای پیشین خود باز خواهد گشت.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) حسن روحانی سه شنبه 31 ژوئن در مراسم افطاری با اصحاب رسانه گفت: «اگر توافق هسته ای محقق شد، ما متعهد به اجرای آن هستیم؛ البته روشن است که طرف مقابل نیز باید به تعهدات خود پایبند باشد.»

او تاکید کرد: «اگر آن ها متعهد بمانند ما نیز به آنچه که توافق شده است پایبند خواهیم بود، اما در عین حال دولت آمادگی کامل خواهد داشت که اگر روزی توافق را زیرپا بگذارند ما نیز بلافاصله بتوانیم شدیدتر از آنچه در مخیله آنهاست، به مسیر قبلی بازگردیم.»

از پاییز 2013 و پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی در ایران، گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، دور تازه ای از مذاکرات را با ایران بر سر برنامه اتمی این کشور آغاز کرد؛ برنامه ای که از سال 2003 رابطه ایران و جامعه جهانی را پر تنش کرده است.

ایالات متحده و برخی از همپیمانانش این شک را دارند که ایران از برنامه اتمی خود برای دست یابی به اسلحه اتمی استفاده می کند. تهران اما اصرار دارد که برنامه اتمی اش صلح آمیز است.

روحانی در ادامه سخنرانی خود گفت: «دستیابی به توافق جامع هسته ای در چارچوب مذاکرات ژنو و لوزان در صورتی که طرف مقابل ایران به دنبال زیاده خواهی نباشد، شدنی و امکان پذیر است.»

پس از توافق موقت نوامبر 2013 در ژنو و توافق اولیه آوریل 2015 در لوزان، دو طرف ضرب الاجلی تا 30 ژوئن به منظور دست یابی به توافق جامع در وین را تعیین کردند. این ضرب الاجل تا یک هفته تمدید شده است و قرار است مذاکرات تا 7 ژوئیه ادامه داشته باشد.

روحانی با تکرار این نکته که ایران به دنبال جنگ افزار اتمی نیست و با بیان اینکه مسیر تعامل و گفتگو در ۲۲ ماه مذاکرات به شکل جدی تر دنبال شد، گفت: .«معتقدم این مذاکرات می تواند نتیجه برد – برد برای طرفین داشته باشد، چرا که اگر طرف مقابل مدعی است که می خواهد مانع از ساخت سلاح هسته ای در ایران شود، هر چند ایران از ابتدا به دنبال آن نبوده و نیست، این هدف برای آنها حاصل می شود. چرا که ما قادریم راه و مسیر نظام را در موضوع هسته ای به خوبی تشریح کنیم.»

رییس جمهوری ایران در ادامه سخنان طرف مقابل مبنی بر اینکه تهران می خواهند زمان دسترسی به سلاح هسته ای را به تعویق بیندازند، نادرست، واهی و بی اساس خواند.

در صورت دست یابی دو طرف به توافق، ایران بخشی از فعالیت های اتمی خود را به حال تعلیق در خواهد آورد تا بدین ترتیب تحریم های اعمال شده علیه این کشور به خاطر برنامه اتمی‌اش، لغو شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید