درخواست روحانی از خامنه‌ای برای توقف اجرای قانون امر به معروف

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در نامه ای به آیت الله علی خامنه ای رهبر این کشور، خواستار توقف اجرای قانون امر به معروف و نهی از منکر شد.

محمد یزدی رئیس مجلس خبرنگار رهبری ایران در گفت و گو با شبکه رادیو ایران، این خبر را اعلام کرد.

طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر، ژوئیه 2014 از سوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی ایران اعلام وصول شد. سپس کلیات آن 8 اکتبر 2015 در صحن علنی مجلس تصویب شد.

این طرح پس از چند بار رفت و برگشت میان شورای نگهبان و مجلس، سرانجام 25 سپتامبر 2015 تایید و به قانون تبدیل شد. با وجود مخالفت دولت اما قانون توسط علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، برای اجرا ابلاغ شد.

محمد یزدی در گفت وگو با رادوی ایران گفته که حسن روحانی، مشکلاتی برای اجرای قانون دیده و در این باره نامه ای به آیت الله خامنه ای نوشته است. رهبر ایران نیز مساله را به هیئت حل اختلاف ارجاع داده است.

هم اکنون هیئت حل اختلاف به ریاست محمود هاشمی شاهرودی موظف است اختلاف ها میان قوای سه گانه در این باره را مورد بررسی قرار دهد.

پیش از این مجید انصاری معاون امور مجلس حسن روحانی گفته بود که طرح امر به معروف و نهی از منکر با اصول متعدد قانون اساسی مغايرت دارد.

انصاری تاکید کرده بود: «این طرح با اصول متعدد قانون اساسی که مربوط به حوزه اختیارات قوه مجریه است مغایر است و به لحاظ ساختاری هم اشکالات عدیده ای دارد.»

بر اساس این طرح، ایجاد هر نوع مانعی از قبیل مزاحمت، تهدید توهین ومقاومت در برابر اقامه امر به معروف و نهی از منکر موجب محکومیت به حبس تعزیری یا جرای نقدی می‌شود.

به نوشته سایت خانه ملت براساس ماده ۹ طرح یاد شده؛ مردم از حق دعوت به خیر، نصیحت، نقد علنی و غیرعلنی در مورد عملکرد دولت و امر به معروف و نهی از منکر مسئولان و کارکنان تمامی اجزای حاکمیت و قوای سه گانه برخوردارند.

در قانون پشتیبانی از آمران به معروف و ناهیان از منکر پیش‌بینی شده است که مجوز‌های تجمع برای مخالفت با منکرهای موجود در جامعه باید توسط ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر صادر شود.

مجید معاون پارلمانی رئیس‌ جمهوری ایران در مخالفت با این مساله گفت: «در این صورت تکلیف وزارت کشور چیست؟ اگر ناامنی به وجود آید چه کسی پاسخگوی آن خواهد بود؟»

گروه انصار حزب‌الله ایران پیش از این بارها دولت را تهدید کرده بودند که بدون نیاز به مجوز وزارت کشور فعالیت‌ خود را در زمینه امر به معروف و نهی از منکر آغاز خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید