کِری و ظریف امروز بر سر توافقنامه اتمی مذاکره خواهند کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک مسئول آمریکایی بلندپایه اعلام کرد که جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، شنبه 27 ژوئن در وین پایتخت اتریش با یکدیگر دیدار و گفت و گو خواهند کرد. این در حالی است که اختلافات بر سر مسائل اصلی به منظور دست یابی به توافق اتمی نهایی میان ایران و گروه 1+5 همچنان پابرجا است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دیدار کری و ظریف سه روز پیش از موعد نهایی تعیین شده برای دستیابی به توافق نهایی و جامع هسته ای صورت می گرد.

یک دیپلمات غربی روز جمعه گفت که اختلاف ها همچنان میان دو طرف بر سر مسائلی مهم از جمله چگونگی کاهش تحریم ها و ورود بازرسان به نیروگاه های اتمی ایران، پابرجا است. او افزود که احتمال دارد مذاکرات دستکم دو یا سه روز پس از ضرب الاجل تعیین شده تمدید شود.

روز جمعه عباس عراقچی مذاکره کننده ارشد ایرانی به خبرنگاران گفته بود که روند مذاکرات جاری، بسیار با کندی و دشواری پیش می رود.

از پاییز 2013 و پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی در ایران، گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، دور تازه ای از مذاکرات را با ایران بر سر برنامه اتمی این کشور آغاز کرد؛ برنامه ای که از سال 2003 رابطه ایران و جامعه جهانی را پر تنش کرده است.

ایالات متحده و برخی از همپیمانانش این شک را دارند که ایران از برنامه اتمی خود برای دست یابی به اسلحه اتمی استفاده می کند. تهران اما اصرار دارد که برنامه اتمی اش صلح آمیز است.

پس از توافق موقت نوامبر 2013 و توافق اولیه آوریل 2015، اکنون دو طرف تا 30 ژوئن جاری فرصت دارند به توافق جامع و نهایی دست یابند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید