جلسه مشترک مقام‌های شرکت بزرگ نفتی شِل با مسئولان ایرانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شرکت هلندی-بریتانیایی «شِل» که یکی از بزرگترین شرکت ‌های نفتی جهان است، اعلام کرد با مقامات ایران درباره سرمایه‌گذاری احتمالی در این کشور، در صورت رسیدن به توافق هسته ‌ای و برداشته شدن تحریم‌ های بین المللی علیه تهران، مذاکره کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه ، شرکت شل با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که مسئولان این شرکت اخیرا با مقامات ایرانی در تهران ملاقات کرده‌اند.

یکی از موضوعات مورد بحث در این جلسه، مبلغی پرداخت نشده ‌ای بود که شرکت شل باید به ایران بابت نفتی که از این کشور خریده بپردازد.

برپایه این بیانیه «بسیاری از موضوعات همکاری تجاری در صورت لغو تحریم‌ها» در این مذاکرات مطرح شده است.

ایران اکنون پنجمین تولید کننده نفت در اوپک است. ایران در سال 2014 به طور متوسط روزانه 2.81 میلیون بشکه نفت در روز تولید کرده که 1.1 میلیون بشکه آن را صادر کرده است.آمار تولید نفت ایران در سال 2008 روزانه 4 میلیون بشکه در روز بود.

همچنین ایران در زمینه ذخائر گاز پس از روسیه در مقام دوم جهان ایستاده است.

از پاییز 2013 گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، در حال انجام مذاکراتی با ایران بر سر برنامه اتمی این کشور هستند؛ برنامه ای که از سال 2003 رابطه ایران و جامعه جهانی را پر تنش کرده است.

پس از توافق موقت نوامبر 2013 و توافق اولیه آوریل 2015، اکنون دو طرف تا 30 ژوئن جاری فرصت دارند به توافق جامع و نهایی دست یابند.

در صورت دست یابی دو طرف به توافق، ایران بخشی از فعالیت های اتمی خود را به حال تعلیق در خواهد آورد تا بدین ترتیب تحریم های اعمال شده علیه این کشور به خاطر برنامه اتمی‌اش، لغو شود.


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید