تاکید کری به ظریف: موضع آمریکا نسبت به فعالیت‌های اتمی ایران تغییر نکرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

برخی مقام های مسئول گفته اند که جان کری وزیر امور خارجه آمریکا با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران اخیرات تلفنی تماس گرفته تا به او بگوید چنانچه تهران بخواهد به توافق اتمی دست یابد، باید به سوال های مطرح شده درباره این که آیا تحقیقات هسته ای سابقش در مسیر تلاش برای دستیابی به جنگ افزار اتمی بوده یا نه، پاسخ دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این تماس پس از آن صورت گرفت که کری 15 ژوئن جاری در سخنانی، شگفتی مسئولان غربی را برانگیخت. او گفته بود که ایالات متحده «تمرکز خود را بر فعالیت های اتمی سابق ایران متمرکز نمی کند بلکه می خواهد به آینده نگاه کند.»

برخی مسئولان نسبت به آن که کری از خواست اصلی در مذاکرات که تهران همواره آن را نادیده گرفته، عقب نشینی می کند، ابراز نگرانی کردند و گفتند که وزیر امور خارجه آمریکا با نادیده گرفتن فعالیت های اتمی پیشین ایران، می خواهد به هر قیمتی که شده، به توافق دست یابد.

یک روز پس از آن که کری این سخنان را ایراد کرد، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که سخنان او «بد» فهمیده شده و تاکید کرد که ایالات متحده از خواست این که ایران باید مسالمت آمیز بودن برنامه هسته ای خود در گذشته را اثبات کند، عقب نشینی نکرده است.

اما برخی از مسئولان غربی که خواستند نامشان فاش نشود، به خبرگزار رویترز گفتند که اعلام وزارت امور خارجه آمریکا آن ها را متقاعد نکرده است.

یک مقام مسئول گفته است: «شک دارم که کری به طور تصادفی سخن از عقب نشینی در موضع خود در قابل ایرانی ها بیان کرده است.»
منتقدان می گویند که مشارکت بسیار کری در مذاکرات نشان از آن دارد که او بسیار مشتاق دست یابی به توافق است و این چیزی است که ممکن است ایرانی ها از برای عقب نشاندن طرف مقابل از خواسته هایش، استفاده کنند.

تلاش وزارت امور خارجه آمریکا برای تغییر نظرات نسبت به سخنان کری از کنفرانس های خبری فراتر رفت چرا که خبرنگاران در چند روز گذشته، بارها از جان کربی سخنگوی این وزارتخانه درباره مفهوم سخنان وزیر امور خارجه آمریکا سوال کردند. از این رو برخی مسئولان به رویترز گفته اند که کری با همتای ایرانی خود محمد جواد ظریف تماس گرفت تا به او تاکید کند که واشینگتن از خواست های سابق خود از تهران عقب نشینی نکرده است.

یک منبع غربی نزدیک به مذاکرات اتمی گفته است: «کری تلفنی با ظریف تماس گرفت و به او گفت که گذشته مساله ای مهم است و ایالات متحده اصرار دارد تا مسائل دارای ابعاد نظامی در مذاکرات حل و فصل شود.»

یک مسئول بلندپایه ایرانی که خواسته نامش فاش نشود نیز گفته است: «در روزهای اندک گذشته کری دو بار با ظریف تماس گرفت.» او افزود: «کری در دو تماس تلفنی موضع خود را تصحیح کرد و به او گفت که اشتباه فهمیده شده است و فعالیت های اتمی پیشین ایران مهم است و باید توضیح داده شود.»

این مقام مسئول ادامه داد: «کری همچنین گفت که ایران باید مسالمت آمیز بودن فعالیت های اتمی سابقش را اثبات کند و این مساله محل بحث و بررسی خواهد بود.»

یک مسئول آمریکایی نیز گفت که کری با ظریف تماس گرفت و تاکید کرد که موضع آمریکا درباره ضرورت توضیحات تهران درباره فعالیت های اتمی سابقش، تغییری نکرده است. او ادامه داد: «ایالات متحده به طور مستمر موضعش را درباره ابعاد نظامی احتمالی برنامه اتمی ایران تکرار کرده و آن را تغییر نداده است.»

یک مسئول ایرانی دیگر نیز گفته است که کری پیش از عزیمت به وین به منظور مشارکت در مذاکرات اتمی ایران، با وزرای امور خارجه فرانسه، آلمان، بریتانیا، روسیه و چین گفت و گو کرد.

این مسئول افزود که درباره ابعاد نظامی احتمالی برنامه اتمی ایران نیز در این تماس ها گفت و گو شد.

از پاییز 2013 و پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی در ایران، گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، دور تازه ای از مذاکرات را با ایران بر سر برنامه اتمی این کشور آغاز کرد؛ برنامه ای که از سال 2003 رابطه ایران و جامعه جهانی را پر تنش کرده است.

پس از توافق موقت نوامبر 2013 و توافق اولیه آوریل 2015، اکنون دو طرف تا 30 ژوئن جاری فرصت دارند به توافق جامع و نهایی دست یابند.

در صورت دست یابی دو طرف به توافق، ایران بخشی از فعالیت های اتمی خود را به حال تعلیق در خواهد آورد تا بدین ترتیب تحریم های اعمال شده علیه این کشور به خاطر برنامه اتمی‌اش، لغو شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید