جلسه استیضاح وزیر آموزش و پرورش ایران آغاز شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
10 دقيقه (Reading time)

بامداد روز چهارشنبه 24 ژوئن جلسه استیضاح وزیر آموزش و پرورش کابینه روحانی در مجلس شورای اسلامی ایران آغاز شد.

علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش امروز چهارشنبه در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در دفاع از عملکرد خود خطاب به نمایندگان مجلس گفت: این وزارتخانه در 22 ماه اخیر حداکثر تلاش خود را برای رفع مشکلات انجام داده است. این نهاد هم اکنون حدود 13 میلیون دانش آموز را تحت پوشش خود دارد و در این مدت تلاش های زیادی برای رفع مشکلات داشته است.

فانی بابیان اینکه مخاطبان آموزش و پرورش همه دانش آموزان هستند افزود: بزرگترین فصل مشترک دولت و ملت آموزش و پرورش است.

وی سهم بودجه آموزش و پرورش با 13 میلیون دانش آموز و یک میلیون فرهنگی طی دو سال گذشته با بیش از دو درصد رشد به 11 و دو دهم درصد کل بودجه رسیده است .

وزیر آموزش و پرورش افزود: امسال 98.5 درصد دانش آموزان تحت پوشش آموزش ابتدایی قرار گرفتند .

به گفته فانی ، در راستای عدالت آموزشی 110 مدرسه در سراسر کشور تک دانش آموزی و چهار هزار و 800 مدرسه پنج دانش آموزی است .

پس از آن، تعدادی از طراحان و موافقان استیضاح علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش از دلایل خود برای استیضاح این وزیر را حمایت از فرهنگیان و دانش آموزان، کمبود امکانات آموزشی، توجه به منزلت اجتماعی ، رفاه و مسایل اقتصادی این قشر از جامعه بیان کردند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا وابسته به دولت ایران، جبار کوچکی نژاد عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه نخستین سخنران موافق استیضاح فانی در مجلس بود.

وی درمورد دلایل این استیضاح اظهارداشت: استیضاح وزیر آموزش و پرورش در جهت حمایت از فرهنگیان و دانش آموزان است و در آن هیچ گونه شائبه جناحی و سیاسی وجود ندارد و این استیضاح از متن مجلس است.

وی ادامه داد: بیش از 80 درصد فرهنگیان کشور به استیضاح وزیر آموزش و پرورش اصرار دارند و خواهان این اقدام هستند.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس همچنین گفت: امروز فرهنگیان کشور دغدغه امکانات آموزشی، منزلت اجتماعی، رفاهی و مسایل اقتصادی دارند.

کوچکی نژاد اظهار داشت: به عنوان فردی که سال ها در آموزش و پرورش حضور داشتم، اعلام می کنم که آموزش و پرورش بزرگ ترین و حساس ترین دستگاه کشور است و به همین دلیل است که نمایندگان توجه بیشتری به این وزارتخانه دارند اما این وزارتخانه درست مدیریت نمی شود.

وی خاطرنشان کرد: امروز تعداد زیادی از بازنشستگان در این وزارتخانه فعالیت می کنند و این وزارتخانه به ستاد انتخابات تبدیل شده است.

نماینده مردم رشت در مجلس با انتقاد از عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان خاطرنشان کرد: شاهدیم که برخی ها بیش از 400 میلیون پاداش و خودرو هدیه می گیرند و فساد مالی در این صندوق بسیار است که تحقیق و تفحص از این صندوق نیز در حال انجام است.

کوچکی نژاد همچنین گفت: آقای وزیر! شما در روز رأی اعتماد گفتید که معلمان نباید دغدغه معیشتی داشته باشند، چه بر سر بیمه طلایی فرهنگیان آوردید؟ در انتصابات آیا از همه نیروهای انقلابی استفاده کرده اید؟

وی افزود: رتبه بندی فرهنگیان، توزیع پول نیست بلکه یک ارتقا و فرآیند است. شما وعده دادید لایحه رتبه بندی را به مجلس می آورید، اما خود مخالفت کردید و نیاوردید.

وی ادامه داد: به دنبال منحل کردن دانشگاه فرهنگیان بودید که با اعتراض نمایندگان مواجه شدید.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد: شما به فرهنگیان وعده دادید که یکی از فرزندان آنان استخدام می شوند که تا به حال هیچ اقدامی در این زمینه انجام نداده اید.

کوچکی نژاد همچنین از فانی سوال کرد که امروز 60 هزار دانش آموز بازمانده از تحصیل و 9 میلیون بی سواد در کشور داریم، چه اقدامی در این زمینه انجام داده اید؟

نادر قاضی پور نماینده ارومیه در موافقت با استیضاح وزیر آموزش و پرورش گفت: متاسفانه مدارسی که امروز توسط مردم ساخته شده است و تحویل آموزش و پرورش داده شده، فروخته شده است.

وی گفت: ما امروز شاهدیم بسیاری از مدارس روستایی به جای این که به آموزش و پرورش دانش آموزان بپردازد به کمپ های ترک اعتیاد تبدیل شده است.

قاضی پور اظهار داشت: امروز بسیاری از هنرستان های روستایی و خوابگاه های دختران و پسران امکانات زیادی ندارند. همچنین بسیاری از مدارس شبانه روزی روستایی جمع آوری شده اند. آیا این موضوع مشکل مدیریتی نیست؟

وی یادآور شد: ما در جنوب کشور هنوز شاهد مدارس کپری و کانکس هستیم. آیا دانش آموزان تحمل دارند؟ امروز بسیاری افراد باسابقه بیرون گذاشته شده اند و افرادی بدون ضابطه جذب می شوند. آیا این روش درست مدیریتی است؟

نماینده مردم ارومیه در مجلس خطاب به معاون اول رییس جمهوری گفت: آقای جهانگیری مساله وزیر آموزش و پرورش نیست بلکه کل کابینه است. سیاست شما برای مدارس روستایی چیست؟ چرا خانواده های روستایی به دلیل تحصیل فرزندانشان و عدم وجود امکانات آموزشی روستاها را ترک می کنند؟

قاضی پور افزود: امروز هزینه تحصیل برای افراد کم درآمد، کشاورزان و مستمری بگیران بالا رفته است. آزمون پیش دبستانی و نهضتی ها که قرار بود 17 مرداد سال 93 برگزار شد، انجام نشد.

وی خطاب به وزیر آموزش و پرورش گفت: روحیه حضرتعالی کم تحرک است که باعث ضرر و زیان به آموزش و پرورش می شود. نشریه نیمکت آموزش و پرورش امروز فقط برای افراد خاص تبلیغ می کند.

سید ناصر موسوی نژاد نماینده دشتستان نیز به عنوان دیگر موافق استیضاح وزیر آموزش و پرورش گفت: طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش 25 خرداد نوشته و تقدیم هیات رییسه مجلس شد اما بنا به دلایلی اکنون مطرح شده است.

وی اضافه کرد: استیضاح با هدف عزل و برکناری یک وزیر نیست بلکه ما به پاک دستی وزیر اذعان داریم اما دلیل استیضاح ما در حوزه مدیریت و سیاست های این وزارتخانه است.

موسوی نژاد اظهار داشت: ما از استیضاح خوشحال نیستیم و تمام تلاشمان این بود که استیضاح صورت نگیرد و با تذکرات مشکل حل شود اما این موضوع انجام نگرفت.

وی ابراز امیدواری کرد: نتیجه این استیضاح هرچه باشد در راستای کمک به جامعه باشد.

نماینده مردم دشتستان با اشاره به این که امروز جامعه آموزگاران با مشکلات زیادی روبه رو هستند، افزود: عدم اقدام جدی در اجرای سند بنیادین آموزش و پرورش ، عدم رویکرد جدی و برنامه محور به دانشگاه فرهنگیان ، انتصاب مدیران ناکارآمد ، بی انگیزه و با رویکرد جناحی در مدیریت های شهرستانی و استانی از مهم ترین دلایل استیضاح وزیر است.

وی اضافه کرد: عدم نظارت بر استفاده بهینه از منابع صندوق ذخیره فرهنگیان در جهت حل مشکلات آنان، عدم به کارگیری فناوری ارتباطات و اطلاعات جهت تحقق عدالت آموزشی و عدم اجرای مصوبات قانونی مجلس در مورد استخدام مربیان پیش دبستانی و حق التدریس از مهم ترین مشکلات این وزارتخانه است.

موسوی نژاد در پایان گفت: امروز هزینه سفر فرهنگیان پرداخت نمی شود و پاداش بازنشستگی به صورت سلیقه ای است که این موضوعات انگیزه کاری را پایین می آورد.

حامد قادرمزی نماینده قروه در مجلس شورای اسلامی که به عنوان موافق استیضاح سخنرانی می کرد، گفت: من طرفدار دولت بوده و هستم و این نشان می دهد که استیضاح فانی به هیچ عنوان سیاسی نیست.

وی افزود: زمانی که معلمان به خیابان ها آمدند و تحصن کردند اگر وزیر آموزش و پرورش به میان آنها می آمد و حرف آنها را می شنید، امروز استیضاحی رخ نمی داد. وزیر آموزش و پرورش حتی در یک جلسه متحصنین شرکت نکرد و به خواسته های آنها گوش نکرد.

نماینده موافق استیضاح ادامه داد: متاسفانه مدارس ما برای تامین منابع خود کمبود دارند و بسیاری از مدارس شبانه روزی به دلیل ناتوانی در تامین قند، چای، روغن و برنج محصلین خود تعطیل شده اند.

قادرمزی خاطرنشان کرد: بیش از 50 درصد مدارس حوزه انتخابیه ام در شان مردم این منطقه نیست و هر لحظه امکان فروریختن سقف آنها وجود دارد.

وی با تاکید بر این که اهمیت کار معلم با یک کارمند قابل قیاس نیست، ادامه داد: چرا بیش از 50 درصد کارمندان وزارت آموزش و پرورش کارغیرآموزشی می کنند و پنج ششم بودجه این وزارتخانه صرف کارهای غیرآموزشی می شود.

نماینده مردم قروه با انتقاد از اجرایی نشدن برون سپاری در وزارت آموزش و پرورش در قالب تحول بنیادین افزود: باید در بحث پرورش این وزارتخانه نیز تغییری ایجاد شود.

عضو کمیسیون صنایع مجلس ادامه داد: در تمام مدارس کشور ما کپسول آتش نشانی وجود دارد اما هیچ معلم و دانش آموزی نیاموخته است که از این کپسول چگونه استفاده کند.

قادرمزی در پایان تاکید کرد: ترکیب تیم استیضاح کننده نشان می دهد که این استیضاح سیاسی نیست.

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، 35 تن از مجموع 64 امضاکننده طرح استیضاح آقای فانی، امضای خود را پس گرفته‌اند.
تا زمان تدوین این خبر بیانات مخالفان استیضاح هنوز مخابره نشده است و جلسه استیضاح ادامه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید