خامنه ای: تمام تحریم ها علیه ایران باید یک جا برداشته شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آیت الله خامنه‌ ای رهبر جمهوری اسلامی روز سه شنبه 23 ژوئن با ترسیم خطوط قرمز جدید برای مذاکرات هسته ای و تکرار شروط هسته ‌ای ایران و تائيد کلی طرح "الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای" خواستار مقاومت بيشتر در برابر تحريم‌ها شده و گفت اجازه بازرسی از مراکز نظامی و امنیتی را نمی دهد.

خامنه ای در اظهارات روز سه شنبه خود گفت پس از امضای توافقنامه هسته ای باید تمام تحریم ها علیه ایران یکجا برداشته شوند.

وی تائيد کرد که مذاکرات هسته‌ ای با آمريکا در زمان محمود احمدی‌نژاد نيز شکست خورده بود و آنها در پی "نابودی" صنعت هسته‌ای ايران هستند.

این اظهارات که در صفحه رسمی رهبر ایران انتشار یافته، و وی با "بد‌عهد" معرفی کردن آمريکايی‌ها گفته چندين شرط برای قبول توافقنامه دارد که اين شروط شبيه طرح "الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای است که توسط مجلس ایران در همان روزتصویب شد.

از مهمترين شروط خامنه‌ای برای رسيدن به يک "توافق خوب" لغو فوری تحريم‌ها٬ بازرسی‌های محدود و ادامه تحقيق و توسعه برنامه هسته‌ای ایران است.

اين شروط با اندکی تفاوت صبح روز سه ‌شنبه در قالب طرح "الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای" در مجلس ايران تصويب شده است.

وی با انتقاد تلويحی از دولت حسن روحانی به خاطر باور نداشتن به اجرای چنين طرحی گفته "با مباحث لفظی و روشنفکری کار پيش" نخواهد رفت.

رهبر جمهوری اسلامی از نگاه دولت يازدهم به بيرون و کم‌اعتنايی به "طرفيت‌های داخل" نيز انتقاد کرده و آن را يک "خطای بسيار بزرگ" دانسته است.

خامنه‌ای تاکيد کرده بايد بر "اصول" جمهوری اسلامی تاکيد شود و اين که برخی "تصور می‌کنند مردم مشکلات را تحمل نخواهند کرد" برداشت درستی نيست.

وی در بخش ديگری از سخنان خود به نقد آخرين توافقنامه ايران با گروه 1+5 پرداخته و برخی از مفاد اعلام شده آن را غيرقابل قبول اعلام کرده است.

خامنه ‌ای گفته مشروط شدن لغو تحريم‌ها به اجرای تعهدات ايران و بازرسی‌های "نامتعارف" را قبول ندارد و آژانس انرژی اتمی را "مستقل" و "عادل" نمی‌داند.

وی خواستار آن شده که لغو تحریم ها منوط به بازرسی های آژانس و گزارش های آن نباشد.

به گزارش العربیه، در مقابل قدرت های بزرگ از ایران می خواهند که ثابت کند برنامه هسته ای این کشور مسالمت آمیز است و هیچ برنامه پنهان هسته ای نظامی ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید