عراقچی: پیشرفت مذاکرات در حد انتظار ما نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران درباره نتایج پنج روز نشست های فشرده با نمایندگان کشورهای 5+1 در وین گفته است، اختلاف نظرهایی که در خصوص متن توافقنامه وجود دارد مقداری کمتر شده اما پیشرفت کار به آن اندازه ای که انتظار داشتیم نیست.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران پیش از پرواز به مقصد لوکزامبورگ در گفت وگو با خبرگزاری صدا و سیما ایران گفت: «متن مربوط به توافقنامه، متن پیچیده ای است و ابعاد مختلفی هم به لحاظ فنی و هم به لحاظ حقوقی و از همه مهمتر به لحاظ سیاسی دارد. باید بررسی های کاملی روی آن صورت گیرد. این کار ابتدا در سطح کارشناسان سپس در سطح معاونان انجام می شود».

وی افزود: «کشورهای 5+1 هم در پنج روز گذشته در برخی مواقع حضور داشتند. البته مذاکرات هسته ای ما با خانم اشمید معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا است که به نمایندگی از گروه 5+1 مذاکره می کند اما کارشناسان، مدیران و معاونان دیگر کشورها حضور دارند. همچنین جلساتی داشتیم به صورت دوجانبه با سه کشور اروپایی و چین و روسیه که مسایل مهمی با آنها داریم که باید پیگیری کنیم».

عراقچی گفته است که او و ظریف در لوکزامبورگ با وزرای امور خارجه سه کشور اروپایی ملاقات خواهند کرد و سپس دیداری گروهی به اتفاق خانم موگرینی خواهند داشت .

وی اظهار داشت :« ملاقات های دوجانبه ای با وزرای امور خارجه انگلیس ، فرانسه و آلمان خواهیم داشت».

عراقچی تاکید کرد: «به هرحال به روزهای آخر مذاکرات و به مهلت تعیین شده نزدیک می شویم. البته همانگونه که بارها گفته شده این مهلت برای ما نهایی نیست و اگر لازم باشد که چند روز بیشتر گفتگو کنیم این کار را انجام خواهیم داد. آنچه که برای ما مهم است رسیدن به یک توافق مطلوب و مورد قبول برای ملت ایران است که در آن حقوق مردم ایران شناسایی و محترم شمرده شده باشد و برنامه هسته ای ایران به رشد و پیشرفت خود ادامه دهد و تحریم ها هم برداشته شود».

معاون وزیر امور خارجه ایران گفت: «احتمال می رود در پایان این هفته جان کری وزیر امور خارجه آمریکا هم به وین سفر کند و ملاقات های دوجانبه ای با وی صورت گیرد. وی افزود: احتمال می رود باقی وزرای خارجه 5+1 هم به مذاکرات ملحق شوند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید