مجلس ایران کلیات طرح ممنوعیت بازرسی از مراکز نظامی را تصویب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مجلس ایران روز یکشنبه 21 ژوئن، کلیات طرح الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته ای ایران را تصویب کرد. این طرح با رای اکثریت نمایندگان مجلس ایران به تصویب رسیده است.

بر اساس این طرح دولت ایران مکلف شده تا به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه بازدید از سایتهای نظامی، امنیتی و حساس غیر هسته ای را ندهد. همچنین هرگونه ارتبط با دانشمندان هسته ایران نیز ممنوع اعلام شده است.

گروه 5+1 که در حال حاضر مشغول مذاکره با ایران برای محدود کردن برنامه اتمی این کشور است، جهت راستی آزمایی ایران در جریان هرگونه توافق اتمی، خواستار دسترسی به سایتهای نظامی ایران و گفتگو با دانشمندان هسته ای این کشور شده است.

با تصویب این طرح از سوی مجلس ایران، راه هرگونه دسترسی حتی "مدیریت شده" به سایتهای نظامی ایران برای آژانس بین المللی انرژی هسته بسته شده است.

اکنون باید دید که این طرح مصوب مجلس ایران چه تاثیری بر روند مذاکرات اتمی با قدرتهای جهانی خواهد گذاشت. دو طرف تا پایان ماه جاری میلادی فرصت دارند تا به یک توافق نهایی اتمی دست یابند.

مساله بازرسی ها یکی از مسائل مورد اختلاف میان مذاکره کنندگان ایرانی و گروه 1+5 است؛ مذاکراتی که برای دستیابی به توافقی نهایی بر سر بحران اتمی ایران در حال انجام است.

غربی ها علاوه بر بازرسی های سرزده از نیروگاه های هسته ای خواستار بازرسی از برخی از پایگاه های نظامی هستند؛ مساله ای که مقام های ایرانی تا کنون با آن مخالفت کرده اند.

پیش از این آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران نیز هرگونه تفتیش تاسیسات نظامی کشورش را در چارچوب توافق هسته ای احتمالی رد کرده بود.

از پاییز 2013 گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، در حال انجام مذاکراتی با ایران بر سر برنامه اتمی این کشور هستند؛ برنامه ای که از سال 2003 رابطه ایران و جامعه جهانی را پر تنش کرده است.

پس از توافق موقت نوامبر 2013 و توافق اولیه آوریل 2015، اکنون دو طرف تا 30 ژوئن جاری فرصت دارند به توافق جامع و نهایی دست یابند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید