مستندی درباره پایداری رهبران جنبش سبز با وجود سرکوب‌ها و حبس‌ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

به مناسبت مرور شش سال از انتخابات جنجالی سال 2009 ایران که اعتراض های گسترده خیابانی را در پی داشت، سایت کلمه نزدیک به میرحسین موسوی از رهبران معترضان، مستندی ویدیویی با عنوان «بنبست اختر» تهیه و منتشر کرده است.

این مستند نگاهی انداخته به حوادثی که منجر به حبس خانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو تن از نامزدهای معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال 2009 ایران شده است؛ حبس خانگی که زهرا رهنورد همسر میرحسین موسوی نیز در آن قرار دارد. با این وجود رهبران حرکت اعتراضی ایران که «جنبش سبز» نام گرفته، با وجود تما فشارها، از اهداف و اعتراض های خود عقب نشینی نکرده اند؛ مساله ای که باعث شده حکومت ایران به حبس خانگی آن ها پایان ندهد.

پس از انتخابات ریاست جمهوری و اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد، اصلاح طلبان که می گفتند این انتخابات شاهد تقلب گسترده و سازماندهی شده بود، دست به اعتراض زدند؛ اعتراضی که با سرکوب شدید نیروهای نظامی و انتظامی روبرو شد و ده ها کشته در خیابان ها و بازداشتگاه ها و صدها زندانی برجای گذاشت؛ زندانیانی که ده ها تن از آن ها از رهبران گروه های اصلاح طلب و روزنامه نگاران بودند و برخی از آن ها همچنان در حال سپری کردن دوره محکومیت خود هستند.

اما برای میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، محاکمه ای برگزار نشده است. درخواست ها برای محاکمه علنی آن ها راه به جایی نبرده است و برخی از مقام های حکومتی از جمله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان قانون اساسی ایران می گویند که حکومت اسلامی به رهبران معترضان رحم کرده و در صورت محاکمه، به اعدام محکوم خواهند شد.

با این وجود هیچ مقامی نمی گوید که دستور حبس خانگی رهبران جنبش سبز، از سوی کدام مقام یا نهاد صادر شده است.

«بن‌بست» که مستند به آن نام گرفته، نام کوچه محل زندگی موسوی و رهنورد است که اکنون به محل حبس آن ها تبدیل شده است.

در این مستند ویدیویی، «ابوالفضل فاتح» از مسئولان ستاد انتخاباتی «میرحسین موسوی» سخنانی را در اعتراض به عدم رعایت موازین قانونی در انتخابات ریاست‌جمهوری ایراد کرده است.

آقای فاتح در بخشی از سخنانش در آن سال اظهار کرده است: «تخلفات قانونی انتخابات را به چه کسی گزارش کنیم؟ به کسانی‌که خودشان این‌کارها را انجام می‌دهند گزارش کنیم؟!»

در این مستند همچنین مکالمه تلفنی «مهدی کروبی» با «میرحسین موسوی» در شب انتخابات که خبرهایی از اعلام زود هنگان نتایج به سود احمدی نژاد منتشر شده، به تصویر کشیده شده است.

در این سخنان، مهدی کروبی نامزد معترض به کودتای انتخاباتی سال ۸۸ در تماس با مهندس میرحسین موسوی خواستار مشورت و جلسه‌ای برای هماهنگی مواضع دو کاندیدای سبز معترض به روند تقلبات و تخلفات موجود در آن انتخابات شده است.

همچنین کنفرانس مشهور مطبوعاتی مهندس میرحسین موسوی پس از پایان رای گیری به تصویر کشیده شده است.

آقای موسوی در آن کنفرانس خبری از «برنده شدن قطعی خود» علی‌رغم تمامی کارشکنی‌های مجریان و ناظران در روند برگزاری انتخابات سال ۸۸ سخن گفته بود.

آقای موسوی گفت: «بنده این تخلفات را به پشتیبانی مردم پیگیری خواهم کرد و دست بر نخواهم داشت.»

همچنین در بخشی از ویدیو، سخنان سردار«محمدعلی جعفری» فرمانده کل سپاه پاسداران، در جمع کادرهای سپاه پاسداران و نگرانی وی، سپاه پاسداران و رهبر ایران از پیروزی اصلاح‌طلبان در انتخابات منعکس شده است. ویدیوی سخنان محمدعلی جعفری سال گذشته توسط محمد نوری‌زاد فعال سیاسی و هنرمند منتقد حکومت ایران افشا شد.

در بخشی از این ویدیو نیز پیام ویدیویی مهدی کروبی منتشر شده است. «مهدی کروبی» در سخنان خود پس از حوادث خونبار عاشورای پس از انتخابات گفت: «ما کل دعوا‌مان بر سر انتخابات مهندسی شده است، آیا روز عاشورا مردم شعار دادند، ندادند، من نمی‌دانم، ولی به هر حال حوادث تلخی پیش آمد و عده‌ای از مردم عزیزمان را به شهادت رساندند و حرمت عاشورا را نگه نداشتند و حالا عجیب این است که طلب‌کار هم شدند و آن‌هایی که مردم را کشتند، تازه می‌گویند خدا آبروی فتنه‌گران را برد. خدا آبروی فتنه‌گران را برد؟! خدا آبروی آن‌هایی را برد که کهریزک را به وجود آوردند، خدا آبروی آن‌هایی را برد که مردم و خانواده‌های‌شان را عزادار کردند و جمعی را در خیابان‌ها و در روز عاشورا به شهادت رساندند، خدا آبروی آن‌هایی را برد که حق ملت را تضییع کردند و جمعی از بچه‌های مردم را اعدام کردند، خدا آبروی آن‌هایی را برد که افرادی را که شهادت داده بودند که چگونه مردم را از پل انداختند و یا زیر ماشین کردند به زندان محکوم کردند! ما کاری نکردیم که آبروی ما رفته باشد. به ما می‌گویید فتنه گر، آبروی آن‌ها رفت که این جنایات را کردند و ننگین کردند جمهوری اسلامی را!»

همچنین پیام پرشتاب، زودهنگام و معنادار رهبر ایران پیش از اعلام نظر رسمی شورای نگهبان در این مستند ویدیویی بازتاب داده شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید