تهران خبر بازگرداندن پناهجویان ایرانی در استراليا را رد كرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک مقام ايرانى نزدیک به هیأت اعزامی کنسولی ایران در استرالیا ، برخی اخبار منتشر شده مبنی بر توافق ایران و استرالیا برای بازگرداندن اجباری پناهجویان ایرانی را رد کرد.

برخى رسانه ها به نقل از روزنامه «وست اوستریلین» ۲۹ خرداد گزارش داده بودند كه دولت تونی ابوت، در حال مذاكره با ايران براى امضاى توافقنامه برای بازگرداندن پناهجویان ایرانی بازداشت شده در كمپهاى استراليا است.

این روزنامه خبر داده كه یک هیئت عالی‌رتبه ایرانی در این هفته به استرالیا سفر کرده و در مورد بازگرداندن پناهجویان به ایران، گفت‌وگوهایی انجام داده است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیماى ايران ، مقام مسئول هيئات كنسولى ايران گفت: «هیچ توافقی با استرالیا برای بازگرداندن اجباری پناهجویان ایرانی نشده است.»

وی افزود : «سیاست دولت جمهوری اسلامی ایران بر مبنای آزادی عمل اتباع خود برای گزینش محل اقامت و شغل است و چنانچه کسی از اتباع کشورمان قصد بازگشت به ایران را دارد باید داوطلبانه و بدون هرگونه اجبار باشد.»

برپایه اين گزارش «آقای چگنی مدیرکل کنسولی وزارت امور خارجه با آقای پیتر دوتون وزیر مهاجرت استرالیا نیز در حاشیه این اجلاس دیدار و گفتگو کرد.»


این گزارش افزوده است: «در پایان دو روز نشست رایزنی های کنسولی میان جمهوری اسلامی ایران و استرالیا به ریاست مدیران کل کنسولی دو کشور ، افزایش تسهیلات روادیدی و مسافرت اتباع یکدیگر برای گردشگری ، تجارت و سرمایه گذاری به بحث و تبادل نظر گذاشته شد.»

افزایش تسهیلات برای تردد آسان تر اتباع دو کشور در زمینه های گردشگری، بازرگانی، گسترش تبادلات دانشگاهی و اعطای بورس تحصیلی متقابل، گشایش نمایندگی های کنسولی، همکاری پلیس دو کشور برای مبارزه با تروریسم ، قاچاق مواد مخدر و قاچاق انسان، بررسی چگونگی کمک به حل مشکل پناهجوهای ایرانی در اردوگاه های مهاجران که در وضعیت بسیار نامطلوبی قرار دارند، تسهیلات برای مأمورین و دارندگان گذرنامه های سیاسی و خدمت از مطالب مورد بحث طرفین بوده است.

صدها پناهجوى ايرانى سال‌هاست که در اردوگاه‌ها به سر می‌برند. نزدیک به ۳۰۰ نفر از اين پناهجويان در جزیره مانوس و ۱۶۶ نفر در نائورو نگهداری می‌شوند. ۴۴۰ نفر دیگر در اردوگاه‌هایی داخل خاک استرالیا هستند. بنا بر گزارش «وست اوستریلین» به ۸ هزار نفر نیز ویزای موقت موسوم به «بریجینگ ویزا» داده شده است.

دولت استرالیا بارها تاکید کرده است که حاضر به پذیرش هیچ یک از کسانی که خود را با قایق به صورت غیرقانونی به خاک آن کشور می‌رسانند، نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید