العبادی خواستار کمک رفسنجانی در سازندگی عراق شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حیدر العبادی نخست وزیر عراق در دیدار با اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، خواستار کمک او در سازندگی عراق و بازسازی های ویرانی های جنگ اخیر در این کشور شد.

العبادی چهارشنبه 17 ژوئن در تهران با هاشمی رفسنجانی دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، العبادی در این دیدار «نقش موثر» هاشمی رفسنجانی را در مقاطع مختلف برای تعمیق روابط دو کشور ایران و عراق، یادآور شد.

در بیشتر دوره هشت سال جنگ عراق و ایران، هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی بود و از با حکم آیت الله خمینی رهبر وقت ایران، فرماندهی کل قوای این کشور را بر عهده داشت.

العبادی خطاب به رفسنجانی گفت: «هنوز هم انتظار داریم از تجربیات ارزنده شما برای سازندگی عراق و جبران عقب ماندگی های تاریخی و ویرانی های جنگ های اخیر استفاده کنیم.»

پس از پایان جنگ هشت ساله، هاشمی رفسنجانی رئیس جمهوری ایران شد. او وظیفه بازسازی ایران را پس از جنگ بر عهده گرفت به گونه ای که به «سردار سازندگی» ملقب شد.

هاشمی رفسنجانی پس از آن دو بار نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران شد. بار نخست در انتخابات 2005 بود که از رقیبش محمود احمدی نژاد شکست خورد. بار دیگر انتخابات سال 2013 بود که شورای نگهبان او را به بهانه «کهولت سن» رد صلاحیت کرد.

رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری چهار سال پس از مواضع او در انتقاد با برخورد با اعتراض های پس از انتخابات ریاست جمهوری جنجال برانگیز سال 2009 ایران صورت گرفت.

هاشمی رفسنجانی در روزهایی که ایران شاهد اعتراض و جنجال پس از انتخابات بود، به روش حکومت انتقاد کرد و خواستار جلب اعتماد مردم و آزادی زندانیان سیاسی شد. از آن پس او از حضور در نماز جمعه منع شد و مورد حملات و انتقادات شدید اصولگرایان و نزدیکان آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت.

آیت الله خامنه ای به معترضان به نتایج انتخابات به شدت تاخته بود. اصلاح طلبان که می گفتند در انتخابات تقلب گسترده و سازماندهی شده روی داده، در آن دوره دست به اعتراض زدند. حاصل سرکوب اعتراض ها ده ها کشته در خیابان ها و بازداشتگاه ها و صدها زندانی بود.

پیش از آن هاشمی رفسنجانی توسط محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری وقت که نزدیک به آیت الله خامنه ای بود، بارها به فساد متهم شده بود.

هاشمی رفسنجانی در دیدار با العبادی وی ادامه داد: «مبارزه قاطع با تروریسم و عبور از شرایط سخت امنیتی کنونی در بستر تحکیم وحدت و انسجام داخلی و استفاده از ظرفیت های ملی به ویژه با تکیه بر نیروهای مردمی امکان پذیر است.»

او تاکید کرد که دولت و ملت عراق باید برای مقابله با چالش های داخلی راهکارهای مؤثر اتخاذ و از هرگونه اختلاف و نزاع که منجر به تجزیه و پراکندگی ملت عراق شود، پرهیز کنند چرا که «اعتبار عراق به بزرگی و حفظ یکپارچگی آن است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید