مجلس آمریکا آزادی شهروندانش در ایران را شرط توافق هسته دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مجلس نمایندگان آمریکا، روز سه شنبه 16-6-2015، با تصویب قطعنامه‌ای، خواستار آزادی 3 زندانی این کشور در ایران شد.

به گزارش سایت «اینترنشنال بیزنس نیوز» مجلس نمایندگان آمریکا در این قطعنامه خواست تا ایران با ارائه اطلاعات در باره رابرت لوینسون، شهروند مفقود شده‌ آمریکایی با این کشور همکاری کند.

رابرت لوینسون، مامور سابق «اف.بی.آی» در ماه مارس 2007 در جریان یک سفر کاری به جزیره کیش ناپدید شد.

پلیس فدرال آمریکا «اف. بی.آی» در ماه مارس برای پیدا شدن او جایزه ای 5 میلیون دلاری تعیین کرد.

قانون‌ گذاران آمریکایی تلاش می کنند که در آستانه پایان ضرب الاجل مذاکرات هسته‌ای تهران و 6 قدرت جهانی، با زیر فشار قرار دادن ایران هرگونه توافقی را مشروط به آزادی سه زندانی آمریکایی یعنی جیسون رضاییان، خبرنگار واشنگتن پست، کشیش سعید عابدینی و تفنگدار سابق نیروی دریایی آمریکا، امیر حکمتی کنند.

قطعنامه همچنین به رابرت لویسون مامور سابق «اف‌بی‌آی» اشاره می کند که در سال 2007 در سفری به جزیره کیش در ایران مفقود شد.

جیسون رضاییان خبرنگار واشنگتن پست نیز بیش از 300 روز است به اتهام جاسوسی در ایران دستگیر شده و به تازگی دادگاهی در این کشور در حال بررسی اتهامات وارده به وی است.

کشیش سعید عابدینی نیز در سپتامبر سال 2012 میلادی در حین برگزاری یک جلسه آموزش کتاب مقدس در ایران دستگیر شد.

فرد دیگری که مجلس نمایندگان آمریکا خواستار آزادی وی است، امیر حکمتی تفنگدار سابق نیروی دریایی آمریکا است که در سال 2011 در پی سفرش به ایران به جرم جاسوسی در ابتدا به مرگ محکوم و سپس در مرحله تجدید نظر حکمش به 10 سال زندان کاهش یافت.

سعید عابدینی، امیر حکمتی و جیسون رضاییان سه آمریکایی زندانی در ایران هستند. یک آمریکایی دیگر به نام رابرت لوینسون سال ها پیش ظاهرا در جزیره کیش ایران ناپدید شد.

سعید عابدینی بیش از 2 سال و نیم پیش به اتهام تشکیل کلیسای‌های خانگی به قصد برهم زدن امنیت ملی دستگیر و سپس به 8 سال حبس تعزیری محکوم شد. او که به شهروندی آمریکا در آمده ساکن آیداهو بوده است.

امیر حکمتی در آریزونا متولد شده و زمانی تفنگدار دریایی آمریکا بود اما شهروندی ایران را هم دارد.

جیسون رضائیان، خبرنگار روزنامه واشنگتن پست در ایران، به جاسوسی، همکاری با دولت‌های بیگانه و تبلیغ علیه نظام متهم شده. محاکمه او هم اکنون در جریان است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید