رئیس جمهوری سودان سرانجام به کشور خود بازگشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عمر البشیر رئیس جمهوری سودان، دوشنبه 15 ژوئن ژوهانسبورگ پایتخت آفریقای جنوبی را ترک کرد و به خارطوم پایتخت سودان رسید. این در حالی است که دادگاهی در آفریقای جنوبی، حکم ممنوع الخروجی البشیر را در پاسخ به درخواست دادگاه کیفری بین المللی برای بازداشتش، صادر کرده بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، البشیر هنگام پایین آمدن از پله های هواپیما در فرودگاه خاطروم، عصای خود را بالا برد و فریاد کشید: «الله اکبر».

دادگاه کیفری بین المللی از دولت آفریقای جنوبی خواسته بود البیشر را که در نشست سران آفریقا در ژوهانسبورگ شرکت کرده بود، بازداشت و به دادگاه تحویل دهد.

دادگاهی در آفریقای جنوبی هم از مقام های این کشور خواسته بود تا زمان صدور حکم نهایی متعلق به درخواست دادگاه کیفری بین المللی، مانع از خروج البیشر از کشور شوند.

این نخستین بار است که دستگاه قضایی در کشوری آفریقایی تلاش می کند جلوی ترک کشور از سوی رئیس جمهوری کشوری دیگر را که همچمنان در سمت خود است، بگیرد.

پیش از این روزنامه فرامنطقه ای الحیات نوشته بود که عمر البشیر رئیس جمهوری سودان با وجود صدور حکم ممنوع الخروجی اش توسط دادگاهی در آفریقای جنوبی، آزادانه این کشور را ترک کرد. دولت سودان هم تاکید کرده بود که سفر عمر البشیر به صورت عادی و بر پایه برنامه از پیش طراحی شده پیش می رود و رئیس جمهوری پس از پایان جلسه اصلی نشست سران اتحادیه آفریقا، به کشور باز خواهد گشت.

عمر البشیر رئیس جمهوری سودان در حال پایین آمدن از هواپیما در فرودگاه خارطوم
عمر البشیر رئیس جمهوری سودان در حال پایین آمدن از هواپیما در فرودگاه خارطوم

روز یکشنبه یک دادگاه در آفریقای جنوبی، طی حکمی عمر البشیر رئیس جمهوری سودان را به طور موقت از این کشور ممنوع الخروج کرده بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دادگاه در آفریقای جنوبی تصمیم گرفته بود تا زمان تصمیم دستگاه قضایی این کشور به درخواست دادگاه بین المللی کیفری که خواستار دستگیری عمر البشیر شده است، مانع از خروج او از کشور شود.

دادگاه بین المللی کیفری از مقام های آفریقای جنوبی خواسته بود عمر البشیر را که برای حضور در نشست سران آفریقا به ژوهانسبورگ رفته، دستگیر کند.

رئیس دادگاه بین المللی کیفری در این باره گفت: «آفریقای جنوبی که همواره از دادگاه بین المللی کیفری حمایت کرده و از هیچ تلاشی برای اجرایی شدن احکام آن فروگذار نکرده است» در اجرای حکم بازداشت عمر البشیر که در سال 2009 به اتهام دست داشتن در جنایت های جنگی صادر شده، یاری رساند.

حکم بازداشت البشیر در ارتباط با کشتارهایی صادر شده که در دارفور روی داده و طی آن ده ها هزار غیر نظامی کشته شده اند.


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید