روحانی: اجازه فاش شدن اسرار کشور را به بهانه بازرسی ها نمی دهیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
7 دقيقه (Reading time)

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران می گوید که تاکید کرد که اسرار کشور به بهانه اجرای پروتکل الحاقی افشا نخواهد شد.

روحانی شنبه 13 ژوئن در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی حاضر شد و سوالات آنان درباره مسائل مختلف پاسخ گفت.

رئیس جمهوری ایران تصریح کرد: «در پروتکل الحاقی چیزی به عنوان بازرسی وجود ندارد. ما پروتکل را در سال های 2003 تا 2004 داوطلبانه اجرا کردیم... همان زمان هم بحثی در ایران سر گرفت که اگر اجرا شود می آیند مسجد و خانه علما و مجلس را بازرسی می کنند. این حرفها آن موقع هم بی‌اساس بود و الان هم اینجور حرفها در بعضی رسانه ها زده می شود.»

این سخنان روحانی در حالی مطرح می شود که هم اکنون بازرسی از مراکز هسته ای و نظامی یکی از موارد مهم مورد اختلاف میان ایران و گروه 1+5 در مذاکرات است. دو طرف تا 30 ژوئن جاری زمان دارند به توافق هسته ای جامع و نهایی برسند.

روحانی با اشاره به بحث بازرسی‌ها در پروتکل الحاقی تاکید کرد: «اما این نکته قطعی است که ایران نخواهد گذاشت که اسرار کشورش به بهانه اجرای پروتکل یا هر معاهده دیگری در دست دیگران قرار گیرد. نه تنها اسرار نظامی بلکه در باقی فناوری ها نمی گذاریم در دست کسی بیفتد... آنچه برای ایران مهم است آنکه با اجرای این توافق و پروتکل ثابت کند به اینکه اتهامات بی اساسی که علیه ایران زده می شد که ایران دارد بمب هسته‌ای می سازد یا در پی ساخت بمب هسته‌ای است برای جهانیان روشن شود که بی اساس است. همچنین آژانس (بین المللی انرژی اتمی) هم در طول این مدت حدوداً از سال 2001 تا حالا که دارد در این کشور پادمان را اجرا می کند همواره تایید کرده که هیچ چیزی نیافته در ایران که به معنای انحراف ایران از مسیر صلح آمیز باشد.»

رئیس جمهوری ایران در پاسخ به سوالی درباره ویژگی یک توافق خوب گفت: «توافق عزتمندانه با تامین حقوق ملت بزرگ ایران و با توجه به همه خطوط قرمزها، توافقی خوب است. درباره چارچوب های کلی که مورد نظر جمهوری اسلامی ایران بوده، امروز مورد قبول 1+5 است. اما در جزییات هنوز اختلاف نظرهای فراوانی داریم و باید همه این اختلاف نظر ها حل شود.»

وی تصریح کرد: «ما در مذاکرات جدی هستیم و دنبال تلف کردن وقت به هیچ عنوان نیستیم. خود را محصور در یک زمان خاص نمی بینیم. عجله نداریم اما در عین حال از همه فرصت و امکانمان برای دستیابی به توافق استفاده می کنیم.»

وی در پاسخ به سوال خبرنگار تلویزیون چین درباره آینده مذاکرات، گفت: «اساس مذاکرات رو به پیش است. گرچه در برخی از مسائل هنوز اختلاف نظر وجود دارد. در زمینه تحریم، تحریم های اقتصادی در اصل اینکه با اجرای توافق همه تحریمهای اقتصادی برداشته خواهد شد و ملغی و کان لم یکن خواهد شد تردیدی وجود ندارد... زمانی که پیش روی ماست اگر طرف مقابل ما به چارچوب هایی که قبلا مورد تفاهم بوده متعهد بماند و موارد جدیدی را وارد توافق نکند می تواند حل و فصل شود و میتوانیم به توافق برسیم.»

روحانی در پاسخ به سوالی درباره زمان لغو تحریم ها گفت: «ما دنبال آن هستیم که بعد از توافق بلافاصله در شورای امنیت قطعنامه صادر شود که آن توافق را در فصل 7 تایید کند و آن در همان قطعنامه شورای امنیت، همه قطعنامه های قبلی را در زمینه مسائل هسته‌ای لغو کند. این اولین گام مهمی است که بعد از توافق برداشته می شود. شاید بشود گفت اولین تضمین اجرایی این توافق هست. زمان اعلام لغو و اجرای لغو دارد بحث می شود. تعهدات ایران زمانی طول می کشد که اجرا شود. ممکن است چند ماه طول بکشد.»

این در حالی است که مقام های آمریکایی تاکید می کنند که تحریم ها به تدریج و همراستا با پایبندی ایران به تعهداتش لغو خواهد شد.

تحریم موثر بوده است

روحانی تصریح کرد: «تحریم هیچگاه موفق نبوده است و به اهدافش نرسیده است. در ایران هم تحریم موفق نخواهد بود ولی موثر بوده است. تحریم می خواست ما را تسلیم کند ولی موفق نشد اما تحریم مشکلاتی را برای جامعه بوجود آورد. مسلما مدیریت بیشتر از تحریم لطمه زده ولی اینکه بگوییم تحریم تاثیر ندارد، در همه زندگی ما جای تاسف دارد، چون تحریم های غیرقانونی و ظالمانه و غیرانسانی بر زندگی مردم سایه افکنده است.»

وی گفت: «اما پیشرفت و توسعه و رقابت با دنیا، هیچ کشوری پشت درهای بسته به اقتصاد بزرگ و بازار بزرگ دست نمی یابد. این یک ظلم بزرگ است که میخواهند دروازه ما را ببندند. ما این ظلم را باید برداریم که همان تحریم است اما در عین حال دولت با شرایط تحریم مدیریت کرده و توانسته بسیاری از مشکلات را حل کند و حل خواهد کرد.»

دلواپس نیستم

روحانی درباره امکان شکست مذاکرات هسته ای و آغاز روند تخریب آن پس از نهایی شدن آن، گفت: «من دلواپس نیستم همیشه امیدوارم. بله هر احتمالی وجود دارد. ما علام الغیوب نیستیم که آینده را ببینیم و قدرت مطلقه هم نیستیم که بتوانیم همه مشکلات عالم را حل کنیم.»

روحانی تصریح کرد: «ممکن است مشکلاتی پیش روی ما قرار بگیرد ولی اگر توافق امضا شود یعنی همه دولتهای امضاکننده متعهد هستند و باید اجرایی بکنند. بخصوص اینکه در شورای امنیت هم مهر تایید بخورد. همیشه در زندگی ما در اجرای اهداف ما ممکن است مشکلاتی پیش بیاید که باید برایش راه حل پیدا کنیم. آنها که میخواهند توافق را به هم بزنند اگر آثار خوبش را بعد از اجرا ببینند در کار خود تجدید نظر می کنند.»

وی گفت: «خیلی ها پشت پرده تلاش می کنند توافقی حاصل نشود. ما باید همه توانمان را به کار بگیریم که به هدف نهایی برسیم. معیار برای ما در این مسائل خواست ملت ماست. ملت ما خواهان توافق عزتمندانه است. مقام معظم رهبری هم توافق در چارچوب خط قرمزها را تایید کرده اند. اینکه عده ای تحت عنوان نقد دنبال تخریب هستند وجود دارد متاسفانه. مردم باید خودشان به خوبی این را قضاوت کنند که عده ای پشت پرده نقد موضع نگیرند و با لباس نقد به تخریب نپردازند. روشن است تفاوت نقد و تخریب. نقد باید مشفقانه و دلسوزانه و برای اصلاح و بهتر شدن باشد. تخریب به دروغ متوسل می شود به تهمت متوسل می شود به حرفهای ناصحیح متوسل می شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید