جاسوسی اسرائیل از مذاکرات اتمی ایران با استفاده از ویروس کامپیوتری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

کارشناسان در شرکت «کاسپرسکی» ویژه امنیت سایبری، از کشف یک ویروس ساخته اسرائیل خبر دادند که با هدف جاسوسی از مذاکرات اتمی میان ایران و قدرت های جهان، در سیستم های الکترونیکی سه هتل در اروپا کار گذاشته شده اند.

به نوشته روزنامه آمریکایی «وال استریت جورنال» که گزارشی از جاسوسی اسرائیل از مذاکرات اتمی ایران منتشر کرده، کارشناسان به این نتیجه رسیده اند که اسرائیل یک نسخه پیشرفته ای از ویروس کشف شده در سال 2011 را با نام «دوکو» در هتل های محل مذاکرات اتمی، کار گذاشته است.

با وجود این که شرکت «کاسپرسکی» به دقت درباره چگونگی به کار گیری این ویروس و ماهیت اطلاعاتی که گرد آورده، توضیحی نداده، اما این شرکت تاکید کرده است که این ویروس برای شنود مذاکرات، سرقت پرونده ها و کنترل هر نظام کامپیوتری مرتبط با هتل همچون تلفن ها، آسانسورها و آژیرهای خطر، به کار رفته است. این ویروس همچنین می تواند با ورود به شبکه ارتباط بی سیمی «وای فای» و هک کردن کامپیوترهای دفاتر استقبال در هتل ها، شماره اتاق های اعضای هیئت های حاضر در کنفرانس را به دست آورد.

روزنامه آمریکایی خاطرنشان کرده که کشف شرکت «کاسپرسکی» تاکید می کند که از مذاکرات اتمی میان و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، جاسوسی شده است. این گزارش اما نام هتل هایی که از آن ها جاسوسی شده، ذکر نکرده است.

بنا بر این گزارش، شرکه روسی «کاسپرسکی»، از اسرائیل به عنوان کشوری که سازنده ویروس است، نامی نبرده اما نام ویروس را «دوکو پیت» نامیده است که نسخه پیشرفته ای از ویروس «دوکو» است. کارشناسان می گویند بدون استفاده از کدهای ویروس اصلی که «دوکو» نام دارد و توسط اسرائیل ساخته شده است، پیشرفته کردن ویروس محال است.

برای نخستین بار این ویروس در کامپیوترهای استفاده شده در مراسم هفتمین سالگرد باز کردن درهای اردوگاه های مرگ نازی ها در لهستان کشف شد. این ویروس را شرکت «سیمانتک» در سال 2011 کشف کرد و آن هنگام اعلام کرد که بسیار شبیه ویروس «استاکس نت» است که برنامه اتمی ایران را مورد حمله قرار داده بود.

ماه گذشته روزنامه «وال استریت جورنال» نوشته بود که اسرائیل از مذاکرت برگزار شده پشت درهای بسته میان ایالات متحده آمریکا و ایران در سال گذشته، جاسوسی کرده بود. این اقدام به منظور زمینه سازی برای کمپین مخالفت با توافقنامه اتمی احتمالی با ایران صورت گرفت. علاوه بر این اسرائیل از گفت و گوهای سری در آمریکا و همچنین از مخبران و منابع دیپلماتیک خود در اروپا، اطلاعاتی درباره مذاکرات اتمی به دست آورده است.

کاخ سفید نیز از بخشی از این عملیات جاسوسی پرده برداشته بود. آن هنگام سازمان اطلاعات آمریکا نیز از گفت وگوها میان مسئولان اسرائیلی جاسوسی کرده بود و دریافت که آن ها به جزئیاتی از مذاکرات اتمی ایران دست یافته اند که بدون شنود نمی توانستند به آن دسترسی داشته باشند.

ماه مارس گذشته پیش از آن که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در کنگره آمریکا سخنرانی کند، کاخ سفید و وزارت امور خارجه اسرائیل به شکل علنی به او نسبت به کشف جزئیات مذاکرات با اسرائیل هشدار داده و چنین اقدامی را «خیانت به اعتماد» توصیف کرده بودند. همچنین مسئولان آمریکایی گفتند که اسرائیل حجم بزرگی از اطلاعات درباره توافق اتمی با ایران را به شکلی مستقل به دست آورده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید