تهران: ایران هیچ مذاکره ای با آمریکا درباره مسائل منطقه ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسین امیرعبداللهیان معاون عربی آفریقای وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران می گوید که ایران هیچ مذاکره ای با آمریکا درباره مسائل منطقه ندارد.

امیرعبداللهیان پنجشنبه 11 ژوئن در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا امیرعبداللهیان در ادامه با اشاره به مذاکرات ایران با شش کشور افزود: «این مذاکرات صرفا بر موضوع فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران متمرکز است و ما هیچ مذاکره‌ای با آمریکا در خصوص مسائل منطقه نداریم.»

وی ادامه داد:‌ «امنیت و ثبات و توسعه پایدار در منطقه موضوعاتی است که ما با همسایگان و دوستان خود در منطقه درباره آن‌ها گفت‌وگو و همکاری داریم و عربستان نیز در این مجموعه مورد توجه است.»

طی دو سال اخیر مقام های آمریکایی و ایرانی از جمله وزرای امور خارجه دو کشور، بارها با یکدیگر دیدار و گفت و گو کرده اند. این گفت و گوها درچارچوب مذاکرات اتمی میان ایران و گروه 1+5 برگزار می شود.

تا کنون بارها گمانه زنی هایی درباره احتمال وجود گفت و گوهایی میان واشنگتن و تهران بر سر مسائل منطقه ای مطرح شده است. 16 ژوئن 2014 جان کری وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرده بود که واشینگتن آماده مذاکره با ایران درباره عراق است. او همچنین همکاری نظامی میان دو کشور را منتفی ندانست.

ماری هارف سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز از باز بودن راه برای مشارکت ایران در رسیدن به راه حلی در خصوص سوریه سخن گفته بود البته «به شرط این که تهران بپذیرد سیاست های خود را تغییر دهد.»

مقام های ایرانی اما بارها تاکید کرده اند که مذاکرات با ایران در چارجوب گفت و گوها بر سر پرونده اتمی صورت می گیرد. این در حالی است که میان باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران تا کنون چند بار نامه رد و بدل شد که محتوای این نامه ها تا کنون فاش نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید