فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • اژه‌ای: حکم قطعی مهدی هاشمی 10 سال حبس است

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  غلامحسین محسنی اژه ای معاون اول قوه قضائیه ایران در جمع خبرنگاران در گرگان، حکم قطعی مهدی هاشمی فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران را، 10 سال حبس اعلام کرد.

  به گزارش خبرنگار دانشگاه «خبرگزاری دانشجو» نزدیک به بسیج ایران، محسنی اژه ای پنجشنبه 11 ژوئن در جمع خبرنگاران در گرگان گفت: «حکم قطعی صادر شده برای پرونده مهدی هاشمی 10 سال حبس است و این حکم توسط دادگاه تجدیدنظر تایید شد.»

  اژه ای خاطرنشان کرد: «سه جرم اختلاس، ارتشا و مسائل امنیتی مهدی هاشمی توسط دادگاه تجدید نظر با رعایت قانون 134 قانون اساسی تأئید شد؛ البته ایشان اتهامات دیگری در کیفرخواست داشت که برخی از آن در دادگاه بدوی ادغام شد، طبق نظر دادگاه بدوی اتهامات وارده عناوین مختلف داشت اما یک فعل جرم محسوب نمی شد لذا در یک جرم واحد ادغام شد ضمن اینکه برخی اتهامات مانند جاسوسی نیز رد شد.»

  معاون اول قوه قضائیه تصریح کرد: «طبق قانون 134 قانون اساسی حکم مجازات در قوه قضائیه برای کسی که سه جرم داشته باشد به این گونه است که حکم هر جرم به صورت مستقل بریده شده و اشد آن در نظر گرفته می شود و در مجموع سه حکم، اشد آن به عنوان حکم اصلی صادر خواهد شد.»

  وی افزود: «اشد حکم اختلاس اگر با جعل همراه باشد 7 تا 10 سال و اگر بدون جعل باشد بین 5 تا 10 سال است که طبق قانون اشد آن یعنی 10 سال در نظر گرفته شد، حکم ارتشا نیز از 5 تا 10 است که این نیز اشد آن یعنی 10 سال در نظر گرفته شد، مسائل امنیتی نیز بین 2 سال تا 5 سال است که طبق همین ماده اشد آن یعنی 5 در نظر گرفته شد لذا با این احتساب در نهایت 10 سال حبس برای مهدی هاشمی بریده شد.»

  سه شنبه خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران ایران، از تایید حکم اولیه صادره در حق مهدی هاشمی خبر داده بود. حکم اولیه 15 سال حبس بود.

  مهدی هاشمی حدود دو سال پیش پس از سه سال زندگی در بریتانیا به ایران بازگشته بود. او پس از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری سه سال گذشته ایران، این کشور را به مقصد بریتانیا ترک کرد. در آن زمان سفر او «ماموریتی» و به منظور سرکشی به واحدهای دانشگاه آزاد در آکسفورد عنوان شد.


  مدتی پس از آغاز ناآرامی‌های پس از انتخابات، مقام‌های قضایی از تشکیل پرونده‌ای قضایی برای مهدی هاشمی به اتهام دست داشتن در ناآرامی‌ها سخن گفتند. 

سرانجام او پس از بازگشت به ایران، به همراه وکیلش، به دادسرای اوین مراجعه کرد که در پی آن بازداشت شد. او سرانجام پس از طی مراحل بازجویی، با سپردن وثیقه از زندن آغاز شد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران