وزارت امور خارجه سعودی سفیر ایران را احضار کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اسامه نقلی رئیس اداره اطلاع رسانی وزارت امور خارجه سعودی، «تاسف عمیق» خود را «حادثه درناک مسمومیت» شماری از شهروندان سعودی در شهر مشهد ایران، ابراز کرد؛ حادثه ای که طی آن چهار کودک جان خود را از دست دادند و بیست و هشت تن دیگر مصدوم شدند.

اسامه نقلی گفت که پس از حادثه فورا کاردار سفارت سعودی در تهران و مسئولان کنسولگری در مشهد به محل وقوع آن رفتند تا بتوانند با پی گیری اوضاع، به شهروندان آسیب دیده رسیدگی و نیازمندی های پزشکی آن ها را برآورده کنند.

همچنین سفارتخانه فورا با مسئولان وزارت امور خارجه ایران و نهادهای مسئول در مشهد تماس گرفت تا روند تحقیقات جاری را برای آگاهی از ابهامات ماجرا و شناسایی عاملان آن، پی کیری کند. او تاکید کرد که این حادثه از سوی دولت پادشاهی سعودی به طور مستمر پی گیری خواهد شد.

نقلی همچنین خاطرنشان کرد که وزارت امور خارجه اقدام به احضار سفیر جمهوری اسلامی ایران در ریاض کرد و مراتب نگرانی ریاض را از حادثه به او ابلاغ کرد. وزارت امور خارجه سعودی همچنین ابراز امیدواری کرد که مقام های ایرانی روند تحقیقات را تسریع بخشند و هرچه سریعتر اقدام به کشف ابهام ها و عاملان حادثه کنند. همچنین از سفیر ایران خواسته شد با سفارتخانه سعودی در تهران و کنسولگری در مشهد همکاری کرده تا به آن ها اجازه جویا شدن از وضعیت جسمی آسیب دیدگان و ارائه تسهیلات و حمایت های لازم برای آن ها داده شود.

به گزارش سایتهای خبری ایران، 33 زائر سعودی در یکی از هتلهای مشهد دچار مسمومیت شدید شدند، و 4 نفر از آنان در بیمارستانهای این شهر جان باختند.

زائران سعودی، 14 بزرگسال و 15 کودک، که در قالب تور سیاحتی زیارتی به مشهد سفر کرده بودند روز یکشنبه 7 ژوئن، با علائم احتمالی مسمومیت همچون تهوع، سرگیجه، افت فشارخون و افت هوشیاری در بیمارستان امام رضا مشهد بستری شدند.

بنا بر گزارش ها تلاش های پزشکی کارساز نبود و 4 کودک در اثر این مسمومیت جان خود را از دست دادند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران درباره این حادثه گفت: «مسمومیت زائران سعودی به لحاظ پزشکی عمدی بوده است و باتوجه به شرایط کشور این مساله باید جدی گرفته شود.»

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) حسن هاشمی روز دوشنبه در حاشیه امضای تفاهمنامه ساخت بیمارستان با ستاد اجرایی فرمان خمینی در وزارت بهداشت در جمع خبرنگاران افزود: «علت مسمومیت زائران سعودی استفاده از سمی بوده که در اتاق هایی که آنان مستقر بودند ، استفاده شده است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید