نماینده خامنه ای در سپاه: رهبر از روند مذاکرات نگران‌ است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

علی سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران ایران می گوید که آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران از روند مذاکرات اتمی نگران است.

علی سعیدی در مصاحبه با سایت فراور گفت: «نکته اصلی که تیم مذاکره کننده باید متوجه شود این است که مذاکرات فقط باید حول و حوش مسائل هسته‌ای باشد و به هیچ وجه آنها نباید به اسرار نظامی ما دست پیدا کنند چون با امنیت ملی و منافع ملی و حیات انقلاب سر و کار دارد، نباید این مرزها و خطوط قرمز شکسته شود و ساده انگاری کنیم.»

سعیدی افزود: «پروتکل الحاقی می‌گوید آنها در هر زمان و هر مکان که خواستند می‌توانند از مراکز ما بازدید کنند لذا برای پروتکل باید شرط و قید بیان شود و الا اگر مطلق پذیرفته شود خواسته آنها عملی خواهد شد.»

محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران روز شنبه 6 ژوئن در مصاحبه ای با خبرگزاری فارس تاکید کرد که امضای پروتکل الحاقی از سوی ایران نیاز به تصویب مجلس شورای این کشور دارد.

نماینده آیت الله خامنه ای در سپاه پاسداران ادامه دادک «حال سؤال این است که اگر ما پروتکل را مشروط پذیرفتیم و آنها آمدند و گفتند که ما می‌خواهیم فلان نقطه را بازدید کنیم و ما قبول نکردیم، تحریم برنمی‌گردد؟ خب اینکه نقض غرض می‌شود ما رفتیم مذاکره کردیم تا عزت و منافع ملی ما حفظ شود و حقوق حقه ما استیفا شود اما روند اگر معکوس و نقض غرض شد چه کسی پاسخگوست؟»

او گفت: «یعنی اگر پروتکل را پذیرفتیم و فردا آمدند گفتند که می‌خواهیم فلان جا را ببینیم و ما هم بگوییم که مشروط پذیرفتیم و آنها هم بگویند نه ما مشروط قبول نداشتیم و باید اجازه بدهید این مکان‌ها را ببینیم، چه می‌شود؟ آقای آمانو هم که در دست آنهاست و اگر نپذیریم شمشیر تحریم‌ها را بالا می‌برند. خب ما چرا باید وارد این عرصه شویم؟»

مساله بازرسی از برخی پایگاه ها در ایران به ویژه پایگاه های نظامی، از مسائل حل نشده در مذاکرات اتمی با غرب است. ایران دسترسی بازرسان به پایگاه های نظامی را تا کنون «خط قرمز» اعلام کرده اند.

علی سعیدی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «از طرفی آنچه که در بیانات رهبری مرتبا شاهدیم این است که ایشان از روند و نتیجه کار نگران است که تیم مذاکره کننده باید دقت‌های لازم را داشته باشد تا مذاکرات فقط پیرامون مسائل هسته‌ای باشد و به منافع ملی و امنیت ملی ضربه نزند.»

او ادامه داد: «نکته دیگر این است که عواملی در انعطاف رهبران الهی مؤثر است. این عوامل گاهی از موضع قدرت است و گاهی بستگی به عوامل دیگر دارد. لذا برخی عوامل در تحقق خواسته‌های رهبری مؤثر است اگر آن عوامل در استانداردهای بالا عمل کنند آرمان‌های رهبری عملی می‌شود اما اگر آن عوامل در حد استاندارد نباشد زمینه انعطاف رهبران بوجود می‌آید.»

نماینده آیت الله خامنه ای در سپاه پاسداران، به پذیرش بخشی از پروتکل ها و انعطاف ها از سوی رهبر ایران در جریان مذاکرات اشاره کرد و گفت: «وقتی امام فرمود "جنگ جنگ تا رفع فتنه در عالم"، این ایده واقعی امام بود و شوخی نمی‌کردند ولی وقتی امام احساس می‌کند که ادامه جنگ ممکن است به مصالح انقلاب لطمه وارد کند تاکتیک را عوض کردند و قطعنامه را می‌پذیرند و تعبیر جام زهر را به کار می‌برند. یعنی امام با طیب خاطر قطعنامه را نپذیرفتند بلکه احساس کردند به اصل انقلاب ضربه می‌خورد و آن را پذیرفتند. لذا علل و عواملی در انعطاف امام تاثیر داشت.»

او ادامه داد: «حالا امروز می‌بینیم که رهبر انقلاب نرمش قهرمانانه را مطرح کردند، این نرمش قهرمانانه می‌تواند مصالح زیادی را در بر گیرد، به شرطی که هم مردم و هم دولتمردان ظرفیت این نرمش قهرمانانه را داشته باشند.»

سعیدی اظهار داشت: «نرمش قهرمانانه یعنی می‌خواهیم یک بار دیگر با مجموعه‌ای که به بهانه هسته‌ای ما را تحریم کردند، وارد مذاکره شویم، ببینیم اینها منطق را می‌پذیرند یا نه. اگر حقوق ما را پذیرفتند ما هم همراهی می‌کنیم اما اگر نپذیرفتند باید نرمش قهرمانانه تبدیل به قوت شود.»

از پاییز 2013 گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، در حال انجام مذاکراتی با ایران بر سر برنامه اتمی این کشور هستند؛ برنامه ای که از سال 2003 رابطه ایران و جامعه جهانی را پر تنش کرده است.

پس از توافق موقت نوامبر 2013 و توافق اولیه آوریل 2015، اکنون دو طرف تا 30 ژوئن فرصت دارند به توافق جامع و نهایی دست یابند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size