ولایتی: به هیچ "غریبه‌ای" اجازه بازدید از مراکز نظامی را نمی دهیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی اکبر ولایتی، وزیر امور خارجه پیشین ایران و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، روز دوشنبه 8 ژوئن، گفت به هیچ "غریبه‌ای" اعم از آمریکایی و غیره اجازه بازدید از مراکز نظامی و حساس ایران داده نخواهد شد.

ولایتی در حاشیه دیدار با سیرید کاگ، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور لبنان، در تهران به خبرنگاران گفت: "باید بگویم که بازدید از سایت‌های نظامی جمهوری اسلامی براساس دیدگاه‌های بسیار دقیق مقام معظم رهبری ممنوع است و به هیچ غریبه‌ای اعم از آمریکایی‌ و غیرآمریکایی اجازه بازدید از مراکز نظامی و حساس جمهوری اسلامی را نخواهیم داد."

ایران و گروه 5+1- روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه، آلمان و ایالات متحده آمریکا- هم اکنون مشغول مذاکره برای رسیدن به یک توافق اتمی دائمی هستند. موعد مقرر برای رسیدن به این توافق تا پایان ماه جاری میلادی تعیین شده است.

برای رسیدن به هرگونه توافق اتمی، ایران باید به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه بازدید سرزده از مراکز نظامی و گفتگو با دانشمندان هسته ای ایران را بدهد. ایران تاکنون از انجام این تعهد خود سرباز زده، و قدرتهای جهانی تهدید کرده اند در صورتی که ایران به تعهدات خود در قالب توافقنامه لوزان عمل نکند، رسیدن به یک توافق نهایی ممکن نخواهد بود.

ولایتی مشخص نکرد منظور او از "غریبه" کیست، اما در باره علت بی اعتمادی به گروه 5+1 گفت که دو کشور روسیه و چین با ایران همراهند و فقط "آمریکایی‌ها می‌گویند باید بازدید از مراکز نظامی و هسته‌ای ایران صورت گیرد."

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید