ایران امیدوار است تجارت پایاپای با روسیه آغاز شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، روز شنبه 6 ژوئن، در بازگشت از اجلاس اوپک اعلام کرد: "روسیه از این هفته روزانه حدود 500 هزار بشکه نفت از ایران وارد می‌کند."

به گزارش خبرگزاری فارس، زنگنه در برگشت از اجلاس کشورهای صادر کننده نفت اوپک که روز جمعه در وین برگزار شد به خبرنگاران گفت: "امیدواریم روسیه هفته آینده نخستین محموله واردات نفتی خود را از ایران وارد کند."

او افزود: "بخش زیادی از این واردات در ازای پرداخت وجه نقد خواهد بود و ما این پول‌ها را برای خرید اقلام از روسیه استفاده می‌کنیم".

زنگنه همچنین گفت که در گفتگو با الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه در وین پایتخت اتریش، توافق کردند که روزانه کمتر از 500 هزار بشکه در روز در مقابل پول نقد از ایران خریداری کنند و ایران این پول‌ها را برای خرید اقلامی نظیر فولاد، گندم و محصولات جانبی تولید نفت از روسیه استفاده خواهد کرد.

به گفته زنگنه قزاقستان و بلاروس بر اساس توافق خرید نفت ایران از روسیه را انجام خواهند داد چرا که آنها هم بخشی از اتحادیه گمرکات اوراسیا هستند.

وزیر نفت ایران تصریح کرد احتمالا روسیه با ایران در پروژه‌های مختلفی به ازای دریافت نفت همکاری خواهد کرد.

صادرات نفتی ایران، با تحریمهای کشورهای غربی در سال 2012 به نصف کاهش یافته و هم اکنون در سطح 1.1 میلیون بشکه در روز است. ایران و قدرتهایی جهانی در حال مذاکره برای رسیدن به یک توافق اتمی هستند که می تواند به تحریمهای ایران پایان دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size