ظریف: پروتکل الحاقی نیاز به تصویب مجلس دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران روز شنبه 6 ژوئن در مصاحبه ای با خبرگزاری فارس تاکید کرد که امضای پروتکل الحاقی از سوی ایران نیاز به تصویب مجلس شورای این کشور دارد.

وزیر امور خارجه ایران گفت: «اگر طرف‌های ما با واقع بینی بدانند که چه چارچوبی برای توافق قابل حصول است و چه ادعاهایی زیاده‌طلبی محض است، به توافق می‌رسیم. در غیر این صورت دستیابی به توافق ممکن نخواهد بود».

ظریف در پاسخ به این پرسش که آیا مذاکرات تمدید خواهد شد؟، اظهار داشت: «ما هنوز وارد بحث تمدید نشده‌ایم، ادعا داریم که اگر از مباحثی که در لوزان مورد موافقت کلی قرار گرفته و راه‌ حل‌هایی که به دست آمده خارج نشوند؛ امکان رسیدن به توافق وجود دارد».

وی افزود: «ما قرار گذاشتیم که از الان تا 10 تیر به صورت یکسره کار کنیم، البته زمان‌هایی هست که نیاز است همه طرف‌ها برای مشورت با پایتخت‌هایشان مدتی را متوقف کنند».

ظریف در خصوص پروتکل الحاقی تاکید کرد: «در ژنو عنوان شد که پروتکل الحاقی قسمتی از توافق است و چارچوب اجرای آن نیز مشخص می‌باشد و قبلا هم در مقطعی اجرا شد».

وی با بیان اینکه امضای پروتکل الحاقی جزو خطوط قرمز ما نبوده، خاطرنشان کرد: «الحاق ایران به پروتکل نیازمند تصمیم مجلس است و حتما بدون تصویب مجلس، جمهوری اسلامی ایران رسما به پروتکل ملحق نخواهد شد».

اجرای این پروتکل و مساله بازدید ازمراکز نظامی از جمله مسایلی است که در ایران با مخالفت‌های مختلفی روبرو شده است.

شماری از مقام‌ها از جمله آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران علیه هرگونه حق دسترسی به این مراکز هشدار داده‌اند.

لازم به یادآوری است که طی روزهای اخیر مذاکرات میان نمایندگان ایران و کشورهای 1+5 در وین، پایتخت اتریش برای حل پرونده هسته ای ایران، از سر گرفته شده است.

از پاییز 2013 گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، در حال انجام مذاکراتی با ایران بر سر برنامه اتمی این کشور هستند؛ برنامه ای که از سال 2003 رابطه ایران و جامعه جهانی را پر تنش کرده است.

پس از توافق موقت نوامبر 2013 و توافق اولیه آوریل 2015، اکنون دو طرف تا 30 ژوئن فرصت دارند به توافق جامع و نهایی دست یابند.


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size