روسیه: موشک های اس-300 به زودی به ایران تحویل داده می شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه پنجشنبه 4 ژوئن پس از دیدار با همتای ایرانی اش محمد جواد ظریف در مسکو گفت که سامانه دفاع موشکی اس-300 به زودی تحویل ایران داده خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری ریانووستی، لاروف گفت که در دیدارش با ظریف، مساله موشک های اس-300 مورد بحث قرار نگرفت «وتنها گفتیم که زمینه چینی ها برای اجرای قرار داد، به زودی به پایان خواهد رسید.»

آوریل گذشته گروه 1+5 (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین پنج کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان) دست یابی به چارچوب توافق هسته ای را با ایران اعلام کردند. پس از آن در سیزدهم آوریل، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، لغو ممنوعیت صادرات سامانه دفاع موشکی اس-300 را به ایران اعلام کرد.

اس-300 سامانه موشکی سطح‌ به‌ هوای دوربرد و خودکششی با قابلیت استفاده در تمامی ارتفاع‌هاست که در ابتدا برای رهگیری هواپیماها و موشک‌های کروز ساخته شده و بعدها توانایی رهگیری موشک‌های بالیستیک نیز به آن افزوده شد.

روسیه به موجب قراردادی که در سال 2007 با ایران امضا کرد باید دست‌کم پنج سامانه دفاع هوایی اس ـ 300 را به ایران تحویل می‌داد. مسکو در سال 2010 با این بهانه که فروش این سامانه به ایران خلاف قطعنامه چهارم شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران است از تحویل آن به تهران امتناع کرده بود.

وزارت دفاع ایران به دنبال فسخ قرارداد تحویل 5 سامانه موشکی «اس-300» به این کشور از سوی دولت روسیه به ارزش حدود 800 میلیون دلار، از طرف روسی به دادگاه بین المللی ژنو شکایت کرده و خواستار دریافت غرامتی معادل 4 میلیارد دلار شده بود.

آمریکا و اسراییل به رفع منع فروش سیستم موشکی دفاع ضدهوایی اس-300 از سوی روسیه به ایران اعتراض کرده اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید