«دورانی در جهنم».. جزئیات حمله به اردوگاه اشرف در عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پنجمین قسمت از مستند «دورانی در جهنم» که تلویزیون العربیه آن را تا روز شنبه پخش می کند، دو پناهنده ایرانی به اردوگاه اشرف در عراق، جزئیات حمله نیروهای نوری مالکی نخست وزیر پیشین این کشور به این اردوگاه را که به کشته شدن شماری از ساکنانش انجامید، روایت می کنند.

این دو دختر پناهنده، در این قسمت، از جزئیات حمله ای سخن می گویند که ساعت 5 بامداد آغاز شد و به کشته شدن شماری از محاصره شدگان در اردوگاه انجامید. اکثر ساکنان اردوگاه پس از سرکوب و قرار گرفتن تحت تعقیب نظام آیت الله خمینی در ایران، به اردوگاه اشرف پناه برده بودند. پس از این حمله این افراد به اردوگاه «لیبرتی» منتقل شدند و آن جا تحت محاصره قرار گرفتند.

ایالات متحده آمریکا پیش از خارج کردن نیروهایش از عراق، از دولت این کشور خواست امنیت پناهندگان ایرانی در اردوگاه را تضمین کنند؛ مساله ای که نیروهای مالکی آن را نپذیرفتند.

36 سال از رسیدن آیت الله خمینی به قدت در ایران و برپایی نظام جمهوری اسلامی می گذرد. در این دوره سیاست های ایران بر ورود به جنگ های خارجی به صورت مستقیم یا نیابتی متمرکز شد. اما رنج های مردم ایران در حد جنگ های خارجی و هزینه های بسیار گران آم متوقف نشد؛ بلکه قتل، سرکوب و اعدام ایرانی ها با گرایش های مختلف و نژادها و مذاهب متفاوت آن ها را نیز در پی داشت.

آن چه آیت الله خمینی از بازگشت امید و آرزو و عدالت برای ایرانی ها و نسل هایشان وعده داده بود، به یک کابوس تبدیل شد و در حقیقت وعده بهشت به جهنمی چند فصلی تبدیل شد. در این سلسله از مستند با داستان های هفت ایرانی شاهد ماجرا و قربانیان آن آشنا می شویم.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید