عراقچی: بازرسان "دسترسی مدیریت شده" به مراکز نظامی ایران خواهند داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران و رئیس تیم مذاکره کننده اتمی این کشور، روز پنجشنبه 4 ژوئن گفت که در صورت رسیدن به یک توافق اتمی و اجرای پروتکل الحاقی، بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی به مراکز نظامی ایران "دسترسی مدیریت شده" خواهند داشت.

عراقچی مشخص نکرد که منظور از دسترسی مدیریت شده از مراکز نظامی ایران چیست و آیا بازرسان می توانند بطور سرزده از این مراکز بازدید کنند یا خیر.

ایران و شش قدرت جهانی- بریتانیا، آلمان، فرانسه، روسیه، چین و آمریکا- هم اکنون آخرین مراحل گفتگوهای خود را برای رسیدن به یک توافق اتمی انجام می دهند. موعد مقرر برای رسیدن به توافق تا پایان ماه جاری میلادی تعیین شده است.

عراقچی که هم اکنون در وین، پایتخت اتریش به سر می برد گفت: "ما پیشرفت‌های زیادی در متن توافق نهایی داشته‌ایم اما درخصوص ضمائم آن هنوز پیشرفت‌ها به‌میزان زیادی نبوده و کار همچنان ادامه دارد."

بازدیدهای سرزده بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از مراکز نظامی ایران و گفتگو با دانشمندان هسته ای ایران یکی از موضوع های مورد اختلاف برسر راه رسیدن به توافق اتمی با ایران است.

عراقچی گفت: "از نظر ما دسترسی مدیریت شده به‌معنای بازدید یا بازرسی نیست و در همین قالب ما درحال تنظیم قواعدی برمبنای پروتکل الحاقی درصورت دستیابی به توافق نهایی هستیم که بحثها درمورد آن همچنان ادامه دارد و هنوز درباره هیچ موضوعی توافق نشده است."

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید