درگيريهاى مسلحانه و بازداشت هاى گسترده در مناطق کُردنشين ايران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در پى درگيريهاى مسلحانه بين سپاه و نيروى انتظامى از يك سو و گروههاى مسلح كرد از سوى ديگر ، نيروهاى امنيتى ايران طى روزهاى گذشته دست به بازداشت هاى گسترده اى در مناطق کُردنشين ایران زده و حدود 30 نفر در مناطق کامیاران و سردشت و اروميه دستگير شدند.

در روزهاى گذشته منابع کُرد ايرانى از ادامه درگيرى ها ميان پیشمرگه‌های حزب دمكرات كردستان ایران با سپاه پاسدارن در مناطق مرزی اشنویه، در استان آذربایجان‌غربی و زخمى شدن 5 تن از افراد سپاه خبر دادند.

به گزارش آژانس خبررسانی " کُردپا "، چند روز قبل، دو شهروند کُرد به نامهاى خسرو و امید مرادویسی اهل روستای "کوره دره سفلی" از توابع کامیاران که عضو یک خانواده نیز هستند، از سوی نیروهای اطلاعاتی حکومت اسلامی ایران بازداشت شدند.

از سوى ديگر، طی روز گذشته در چندین روستای شهرستان سردشت نظامیان حکومتی با افراد مسلح درگیر که در آن تعدادی از اعضای سپاه نیز به شدت زخمی شده‌اند.

بنا بر گزارش " کُردپا " در تیراندازی‌های اطراف روستاهای "شموله" و "شندره" از توابع بخش مرکزی سردشت، دستکم 5 نفر از نیروهای نظامی زخمی شده که هم‌اکنون در مراکز درمانی بسر می‌برند و وضعيت 2 نفر از آنان "وخیم" اعلام شده است.

اين گزارش مى افزايد: "طى اين درگيريها نيروهاى حکومتی با "اسلحه‌های نیمه‌سنگین" کوه‌های اطراف را گلوله‌باران کرده‌اند. تحرکات نظامی سپاه ارومیه با کاتیوشا و مهمات از شهر خوی به مناطق مرزی حاج عمران در پیرانشهر گسیل داده شده‌اند".

در دو هفته‌ی گذشته نیز حزب دمکرات كردستان ايران (حدكا) رسما نیروهای پیشمرگه‌ی خود را به مناطق مرزی اشنویه اعزام کرده که در خطوط مرزی کیله‌شین از سوی عناصر پ.ک.ک مورد حمله قرار گرفتند. در این درگیری یک پیشمرگه‌ی حزب دمکرات کردستان ایران جان باخته و 3 تن دیگر نیز زخمی شدند.

برخى از فعالان و احزاب كرد با متهم كردن حزب پ.ک.ک به همكارى با دستگاههاى امنيتى ايران حمله به عناصر حزب دمکرات كردستان ايران (حدكا) را در راستاى تبانى پ.ک.ک و جمهورى اسلامى ايران قلمداد كرده اند.

حكومت ايران درباره حوادث اخير كردستان واكنش نشان داده و علی شمخانی دبير شوراى عالى امنيت ملى در گفتگويى با صدا و سیمای ايران وجود پیشمرگه‌های حزب دمکرات کردستان ایران را تأیید کرد.

این مقام امنیتی، احزاب کُرد را به وابستگی به کشورهای خارجی به ویژه آمریکا متهم کرد و گفت: "بعد از درگیری‌ها، پ.ک.ک به طور رسمی تایید کرده که با ایران یک توافقنامه امنیتی برای جلوگیری از ورود نیروهای خارجی دارد و اجازه نمی‌دهد نیروهای حزب دمکرات کردستان ایران وارد خاک ایران شوند".

وزارت اطلاعات ایران نيز با صدور بيانيه اى از دستگیری اعضای یک "تیم تروریستی" متشكل از 4 نفر خبر داده و گفته است که آنان برای انجام "انفجار برای گسترش بحران، ترور و کشته‌سازی و انتصاب آن به نظام جمهوری اسلامی ایران در جهت تحریک افکار عمومی علیه نظام" وارد كشور شده اند.

همچنین وزارت اطلاعات در اطلاعیه‌ای از دستگیری یک تیم ٤ نفره خبر داد که به گفته‌ی این نهاد امنیتی در "اغتشاشات اخیر مهاباد" دست داشته‌اند.

به گزارش سايت "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران"، تعدادی از دستگیر شدگان اعتراضات مردم مهاباد، پس از مدت‌ها بازداشت و شکنجه در شکنجه گاه‌های اداره اطلاعات سپاه، به زندان ارومیه منتقل شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size