دولت روحانی متعهد به حمایت از نظام اسد «تا پایان» شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران تاکید می کند که سیاست هایش در قبال سوریه تغییر ناپذیراست و تا پایان حامی نظام اسد خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) محمد جهاد اللحام رئیس مجلس سوریه، سه شنبه 2 ژوئن به تهران رفت و با مقام های ایرانی، دیدار و گفت و گو کرد.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در دیدار با اللحام، سیاست های چهار سال اخیر نظام اسد در برابر مخالفان را به «مقاومت» توصیف کرد؛ آن هم «در برابر دشمنان سوریه که فکر می کردند ظرف چند ماه می توانند بر دمشق مسلط شوند.»

این در حالی است که اعتراض های سوریه در ماه های نخستین به شکل تظاهرات مردمی بود اما برخورد نظامی با معترضان به اعتراض های مسلحانه و در نهایت جنگ داخلی در سوریه و قدرت گرفتن برخی گروه های تندرو انجامید.

روحانی «برخی کشورها» را که نامی از آن ها نبرده، به تحمیل جنگ بر مردم سوریه متهم کرد.

روحانی با اشاره به حمایت ایران از نظام اسد در سال های گذشته گفت: «دولت و ملت ایران تا پایان در کنار دولت و ملت سوریه باقی خواهد ماند.»

در همین راستا، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز در دیدار با محمد جواد ظریف، موضع مشابهی تکرار کرد.

ظریف در گفت و گو با اللحام، خطاب به وی گفت: «به شما به عنوان نماینده مردم سوریه و جناب آقای بشار اسد به دلیل مقاومت تاریخی تان در مقابل تروریست ها تبریک می گوئیم .»

ظریف مخالفان حکومت اسد را «تروریست» توصیف کرد و مدعی شد که «حامیان آن ها منزوی شده اند و مجبور شدند با دولت و ملت سوریه همکاری کنند.»

این سخنان در حالی ایراد می شود که در روزهای اخیر، گزارش ها از کشته شدن ده ها تن از غیر نظامیان سوریه در حملات نیروهای دولتی این کشور با بمب های بشکه ای حکایت داشت. از سویی با پیشروی گروه های مسلح مخالف حکومت سوریه و همچنین شبه نظامیان گروه تندروی داعش، اکنون تنها حدود یک پنجم سوریه در کنترل نظام اسد است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید