«دورانی در جهنم» ..ماجرای اعدام گیتی نظیری خبرنگار 24 ساله

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در دومین قسمت از مستند «دورانی در جهنم» که تلویزیون العربیه آن را به صورت سریال تا روز شنبه آینده پخش می کند، بهزاد نظیری روزنامه نگار و فعال سیاسی، ماجرای اعدام خواهر 24 ساله اش، گیتی نظیری توسط رژیم جمهوری اسلامی ایران را برای بینندگان تلویزیون العربیه، بازگو می کند.

بهزاد نظیری می گوید، گیتی نظیری با اینکه سنی نداشت، اما بسیار باهوش و دارای استعدادی فوق العاده عالی بود. او به عنوان یک خبرنگار حرفه ای، زمانی که جنگ ایران و عراق شروع شد، از مناطق آسیب دیده و جنگ زده گزارش های تصویری تهیه می کرد و از رنج ومشقت مردم مناطق جنگ زده می نوشت.

نظیری گفت، در آن دوران «جهنمی» که او خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود، توسط جمهوری اسلامی دستگیر و راهی زندان شد. او طی مدت زندان، شکنجه های «قرون وسطایی» واعدام های دسته جمعی فعالان سیاسی توسط جمهوری اسلامی را مشاهده کرد.

نظیری در این مستند اظهار داشت، 36 سال از بازگشت خمینی به ایران و تاسیس جمهوری اسلامی می گذرد. در این مدت جمهوری اسلامی نه تنها سیاست جنگ افروزانه را به طور مستقیم و یا با واسطه گروه های تحت نفوذش در خارج از مرزهای ایران ترویج داد، بلکه روش سرکوب، اعدام، و شکنجه مخالفان خود را از همه گرایش ها در پیش گرفت .

وعده های که خمینی برای تحقق عدالت و آزادی به مردم ایران داد نه تنها محقق نشد، بلکه آرزوهای جوانانی که انقلاب کردند به کابوسی مخوف و وحشتناک مبدل شد. وعده های امیدی وخوشبختی خمینی به جهنمی تبدیل شد که هزاران جوان ایرانی را در خود سوزاند.

در مستند «دورانی در جهنم» هفت روایت از قربانیان ایرانی که خود شاهد جنایت های هولناک آن دوره بودند، پخش می شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید